The role of fiscal policy in increasing labor absorptive capacity for the palestinian economy
Filistin ekonomisinde istihdam hacminin artırılmasında maliye politikasının etkinliği
- Tez No: 471138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma: Filistin yönetimi tarafindan uyguladiği maliye politikasinin istihdam hacminin artırılmasındaki etkinligini ortaya kaymayi onaclcnaktadir . Bu çalisma, Filistin istihdam hacmini belirlemek için (1968-2014) yılları arasinda oldu. Bu süreyi (1968-1987),(1988-1995),(1996-2001) ve (2002-2014) dört döneme bolundu. Calisma,istihdam hacminin duşuk olduğunu gösterdi.yukarida belirtilen dönemlerdeki istihdam hacmi sırasıyla %20.7 ,%75.7 ,%58.7 ve %71 oldu.Bunun nedeni ise iş günü arzinin büyüme hizinin talep artısından daha fazla olduğundan dolayı oldu.Sonra,Filistin Kamu harcama politikasinin istihdam hacminin üzerindeki rolunun analizi yap. ldi.Bunu ,Filistin Kamu harcama politikasinin egilimi ve hedeflerini incleyerek hedefe ne kadar uygun oldugunun calismasi yapıldı.Çalışma, Filistin Yönetiminin kamu harcamları politikasi,istihdam hacminin artırılması için uygun olduğunu ve yatirim önündeki birçok engel kaldırdığını gösterdi. Kamu Sektörün muazzam istihdam sayisini ekleyerek,bu çalışma kamu sektörü,Filistin ekonomisinde artan işçi sayısının yüzde yirmibesini(%25)istihdam ettiğini gösterdi.Buna rağmen,çalışma, Filistin Yönetiminin,kamu harcama politikasinin etkisi , gecici anlaşmalar ve işgalcinin uyguladığı kisitlamalardan dolayı,kisitli kaldi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to raise the level of the fiscal policy carried by the Palestinian Authority to increase the absorptive capacity of the Palestinian economy. The study began by identifying the capacity of the Palestinian economy during the period 1968-2014. The study explained that the absorptive capacity had decreased during the four periods mentioned above respectively 20.7%,75,7%,58,7,71% and that wae because an increase in the labor force at a faster pace than the demand on it , which has caused a gap between the laorforce and the labor force, with an average of 71.3 thousand, or 24.3%. The role of productive sectors in the absorptive capacity of labor was also studied. questionnaire was distributed to the major companies in Palestine to determine the role of the tax policy taken by the Authority during the period 1994-2014 to determine the role of these policies in increasing the absorptive capacity, which showed the low role of these policies After that The role of the public expenditure policy in increasing the absorptive capacity was analyzed by examining the objectives and orientations of the Palestinian Authority's public expenditure policy and its ability to achieve the goal of increasing the absorptive capacity of the Palestinian economy.