Beyşehir'in turizm kaynaklarının analizi ve sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesi üzerine bir alan araştırması
A field study on the analysis of tourism resources and evaluation of sustainable tourism of Beysehir
  1. Tez No: 471180
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Turizm sektörünün gelişmesi geleceği bozulmamış bir çevreye bağlıdır. Fakat bu güne kadar yapılan turizm projelerinde ve turizme katılmada paydaşların, çevrenin korunması için gereken özeni göstermemeleri sonucunda çevresel değerler önemli ölçüde zarar görmüştür. Bu noktada sürdürülebilir turizm hem çevresel değerlerin zarar görmesinin büyük ölçüde engellemesi açısından hem de turizmin ekonomik bir faaliyet alanı olarak devam etmesini sağlaması açısından önemli bir çıkış noktası olmaktadır. Bu araştırmanın amacı Beyşehir havzasının turizm kaynaklarını analiz edip sürdürülebilir turizm açısından değerlendirmektir. Araştırmada“Sürdürülebilir Turizm”kavramı üzerinde durulmuş sürdürülebilir turizm Beyşehir ilçesi kapsamında değerlendirilmiştir. Alan araştırması olarak turizm potansiyeli yüksek olan Beyşehir havzası incelenerek, doğal, tarihi ve kültürel turizm arz kaynakları analiz edilmiş ve Beyşehir turizminin sorunları ele alınmıştır. Yine bu kapsamda yöre halkının görüşlerini öğrenmek amacıyla anket uygulaması yapılmıştır. Anket formunun hazırlanması aşamasında geniş bir literatür taraması yapılarak sürdürülebilir turizm ile ilgili olarak yapılmış olan anket formları incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılmak üzere farklı araştırmacıların kullandığı anketlerdeki sorular üzerinde değişiklik yapılarak araştırmanın amacı doğrultusunda yeni bir anket formu oluşturulmuş ve 382 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırma sonuç ve öneriler kısmı yazılarak bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of tourism rests on an environment whose future is secure. Yet, on account of the negligence of those who participated in the tourism and the projects carried out heretofore without paying the required attention for the environmental preservation, environmental values have suffered from considerable loss. In this sense, sustainable tourism appears to be a substantial solution both for the prevention of environmental hazard and the maintenance of tourism as an economic scope. The aim of this study is to analyze the touristic resources of Beyşehir basin in terms of sustainable tourism. Throughout the study, the concept of“sustainable tourism”has been specifically investigated in respect to the district of Beyşehir. In addition to the literature review realized for Beyşehir basin which has a high potential for tourism with its natural, historical and cultural resources, the issues regarding Beyşehir tourism has also been investigated. Therefore, consistent with the aim of the present study, an attitude scale was used to obtain the opinions of the local community. During the development of the attitude scale a wide range of questionnaire samples were taken into consideration. Finally, it was distributed to 382 participants. The findings attained from the literature review of the present study were submitted in addition to the conclusions and implications for further studies.