Kullanımlar ve tatminler kuramı bağlamında spor basını okuru, okuma motivasyonları ve tatminleri
The readers of sport, reading motivations and gratifications in the context of the uses and the gratification theory
  1. Tez No: 471195
  2. Yazar: YAVUZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzde spor ve basın kavramları günlük hayatın önemli birer parçasını oluşturmaktadır. Bu iki kavramın bir araya gelmesiyle oluşan spor basını ise başlı başına bir kurum haline gelmiştir. Spor basınıyla birlikte spor basını okuyucusu da önem kazanmıştır. Spor basını okuyucusu sadece kendisine sunulan içerikleri alan pasif izleyiciler olmaktan çıkıp, içerikleri yorumlayan, anlamlandıran ve bu çerçevede değerlendiren aktif katılımcılar haline gelmiştir. Bu çalışmayla, Kullanımlar ve Tatminler Kuramı çerçevesinde Konya'daki spor basını okurunun, okuma motivasyonları ve tatminleri belirlenmeye çalışılmıştır. Spor basını okurunun ne gibi motivasyonlarla spor gazetesi okuduğu, ne gibi ihtiyaçlarını giderdiği ve tatmine ulaştırdığı, okudukları spor gazetesine duydukları güven belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, sport and press concepts are an important part of daily life. Sports press, formed by the combination of these two concepts, has become an institution in itself. The sport press readers have become important with sports press. The sports press reader has become an active participant who comes out of passive audiences who take only the contents presented to him, interprets the contents, makes sense, and evaluates them in this frame. In this study, it was tried to determine the motivation and satisfaction of reading sports media readers in Konya within the framework of Uses and Gratifications Theory. In addition to trying to determine their trust in the sports journal they read, they also wanted to interpret the functions of the sports press as well as what they read in the sports journal with what kind of motivations the sports press reader and the sports journal read.