İnovasyon ve girişimcilik: Kamuda inovasyon ile ilgili bir uygulama
Innovation and entrepreneurship: An application of innovation in public
  1. Tez No: 471198
  2. Yazar: NAFİYE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde girişimcilerin inovatif yani işe girişenlerin yaptıkların işin niteliklerine uygun olarak zihinlerini ve yeteneklerini iyi analiz ederek atılacak adımları doğru bir şekilde atıp, teknolojik tüm gelişmeleri de devreye sokarak iş geliştirme planlarını yapmaları önem kazanmıştır. Teknolojik gelişmelerin geldiği noktanın işe en uygun yansıtılabileceği yol ise girişimciliğin kendisidir. Girişimcilerin inovasyonu kullanarak kurumdan topluma yukarı yönde sağladığı fayda ise genel ekonominin büyümesine yol açacaktır. Konu girişimcilik ve inovasyon kavramları etrafında yoğunlaştığından ve bu kavramlar işletmeler açısından henüz çok yeni sayılabileceğinden üniversiteler başta olmak üzere kurum ve kuruluşlara, Ar-Ge topluluklarına, melek yatırımcılara, işletmelere, interaktif yayımcılara ve internet tabanlı tüm oluşumlara büyük görevler yüklenmektedir. Yeni olmasına karşın, gelindiği noktada devletler bu kavramları ve kavramlar sonucunda gerçekleştirilen oluşumları desteklemiş ve bu destekleri pek çok yasal düzenlemeyle uygulanabilir hale getirmek için teşvik kanallarını açmışlardır. Bu düzenlemelerin önemli bir kısmı Ar-Ge yatırımları hakkında gerçekleşmiş ve özellikle çok uluslu şirketler bu yatırımlar için bir anlamda gönüllü hale gelmişlerdir. Günümüzde girişimcilerin pek çoğu yatırımlarını iş gücünün düşük maliyetle elde edilebileceği ülkelerde faaliyetlere başlama kararı vermektedirler. Bu çalışma inovatif faaliyetlerin girişimcilikle birleştiği çerçeveyi göstermek üzerine tasarlanmış, yapılan bir uygulama ile iki farklı kamu kuruluşunda kavramların algılanış ve uygulanış biçimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is important for entrepreneurs to innovate their business minds by analyzing their minds and talents in accordance with the qualities of the job of the innovators, that is to say, the ones who do the work and to take the steps to be taken correctly and to put all technological developments into action. The way in which technological developments come into being is the entrepreneurship itself that can best be reflected in the work. The benefit that entrepreneurs provide from the institution through the use of innovation is that the general economy will grow. As the topic concentrates on the concepts of entrepreneurship and innovation and these concepts can be regarded as very new in terms of enterprises, major tasks are being undertaken for institutions, organizations, R & D communities, angel investors, businesses, interactive publishing and internet based organizations. Although it is new, the states at the point of support have supported the formation of these concepts and concepts, and have opened up incentive channels to make these supports applicable to most legal arrangements. A significant number of these regula- tions have been realized about R & D investments and especially the multinational companies have become volunteers for these investments. Today, many entrepreneurs decide to start their investments in countries where the business power can be obtained at low cost. This study assesses the perception and application of concepts in two different public organizations with an application designed to show the framework in which innovative activities combine with entrepreneurship.