Arap ve Türk edebiyatında Manzûm Esmâ-i Hüsnâlar ve İbrâhîm Nûreddîn Efendi'nin 'Ferâ'idü'l-Le'âlî' adlı eseri (İnceleme-Metin)
Esma-i Husna's Assonant in Arabic and Turkish literature and Ibrahim Nureddin Efendi's book entitled 'Fera'idu'l-Le'ali' ( Study-Text)
- Tez No: 471200
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tezde, önce Esmâ-i Hüsnâ'nın Arap ve Türk edebiyatındaki yeri ve önemi ortaya konulmuş; ardından İbrâhîm Nûreddîn Efendi'nin“Ferâ'idü'l-Le'âlî”adlı eseri incelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın Giriş'inde, Esmâ-i Hüsnâ tanıtılarak bu türün Arap ve Türk edebiyatındaki yeri anlatılmıştır. I. Bölüm'de, Dimyâtî'nin hayatı ve İbrâhim Nûreddîn Efendi'nin hayatı ile eserleri incelenmiştir. II. Bölüm'de, Dimyâtiyye kasidesine yer verilerek eserin Arapça şerh ve tahmisleri ile Türkçe şerh ve tercümeleri tanıtılmıştır. III. Bölüm'de de“Ferâ'idü'l-Le'âlî”tanıtılarak eserin muhtevası incelenmiştir. IV. Bölüm'de ise“Ferâ'idü'l-Le'âlî”adlı eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis we will, first of all, introduce the rank and importance of“Esmâ-i Husna”in The Arabic as well as Turkish Literature and the study of the authoresses of Ibrahim Nureddin Efendi which is well known as“Feraidu'l-Leali”. At the beginning of this study, which comes in four sections, there is a definition of“Esmâ-i Husna”in addition to an explanation of the rank of this kind of literature in both Arabic and Turkish literature. While the first section is a study about thr life and authoresses of both ed-Dimyati and Ibrahim Nureddin Efendi, the second section is about ed-Dimyatiyye poem, its definition, explanation, and iambic pentameters which were written in Arabic, in addition to explanation and translation of the same poem in Turkish Language. In the third section, there is a definition of“Feraidu'l-Leali”and studying its content. Finaly, in the fourth section comes the transcription of the well known authoress“Feraidu'l-Leali”.