Kamu çalışanlarında kişilerarası yetkinlik seviyesi ile örgütsel özdeşleşme etkileşimi
Interpersonel competence level of people employed in public service and their interaction through organizational identification
- Tez No: 471201
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kamu kuruluşlarının birçok alanda tekel konumda olmaları, rekabet etme ihtiyaçlarının ve iflas etme endişelerinin bulunmaması nedeniyle değişim inancına duyarsız kaldıkları inancı yaygındır. Ancak günümüz kamu hizmetlerinde faaliyetlerin ne şekilde yürütüldüğü, bu sektörde hizmet veren çalışanların performanslarını arttırmaya yönelik uygulamaların neler olduğu ve örgütsel başarının hangi şartlar altında sağlanabileceği birçok araştırmaya konu olmaktadır. İnsanların kamu kuruluşlarından aldıkları hizmetin kalitesinin artması açısından çalışanların belirli yetilere sahip olması ve çalıştıkları kurumları benimsemeleri gerektiğine ancak bu sayede kusursuz bir hizmetin sağlanabileceğine inanılmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde kişilerarası yetkinlik ile örgütsel özdeşleşme kavramlarının literatür araştırması yapılmış ve konu hakkında kuramsal çerçeve ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemi Isparta ili Merkez ilçesinde hizmet veren 3 ana kamu sağlık kuruluşunda görev yapan 410 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmada örneklem olarak seçilen kişilerin, kişilerarası yetkinlik seviyesini belirlemek adına Buhrmester ve arkadaşları (1988) tarafından geliştirilen ve Ezgi Ekin Şahin (2013) tarafından Türkçe 'ye çevrilerek uygulana“Kişilerarası Yetkinlik Ölçeği”sırasıyla ilişki başlatma, duygusal destek, etki bırakma, kendine açma ve çatışma yönetimi değişkenleri için kullanılmıştır. Aynı zamanda kişilerin örgütsel özdeşleşme seviyeleri belirlemek için ise Mael ve Ashforth'un (1992) tarafından geliştirilen“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Belirtilen örneklemde anket yoluyla veriler toplanmış, toplanan veriler SPSS 22.0 programında analiz edilerek istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve sonuçta örgütsel özdeşleşme ile kişilerarası yetkinlik değişkenlerinden duygusal destek haricindeki ilişki başlatma, etki bırakma, kendini açma ve çatışma yönetimi değişkenleri arasında zayıf ve doğrusal anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kamu çalışanlarının örgütsel özdeşleşme ve kişilerarası yetkinlik seviyelerinin demografik değişkeler ile arasındaki ilişkileri araştırmada test edilerek bulgular ve sonuç kısmında detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a common belief that public enterprises are indifferent to the need for change since they have monopoly on many markets, are not in need for competition and not concerned with the possibility of bankruptcy. However, at the current juncture, the questions of how the operations are conducted in public services, what can be done to enhance the performance of the servants in this field and under which circumstances the organizational success can be achieved are subjects of many recent academic works. It is widely believed that the servants must be competent and internalize the values of their jobs so as to increase the quality of the service people get and eventually provide that service flawlessly. In the first part of this work, literature review as to the concepts of“interpersonal competence”and“interaction through organzational identification”and the conceptual framework are provided. The sample for this work consists of 410 personnel employed in three public health organizations in Isparta city center. Those people, as the sample for the work, were applied respectively for domains of initiating relationships, self-disclosure, asserting displeasure with others' actions, providing emotional support, and managing interpersonal conflicts as described in“Interpersonal Competence Level”which was conceptualized by Buhrmester and his colleagues (1988) and translated into Turkish by Ezgi Ekin Şahin. Simultaneously,“Organizational Identification Level”which was conceptualized by Mael and Ashfort and their colleagues was used to ascertain the organizational identification levels of the people as the sample for the work. Data were collected and processed through SPSS 22.0 software thereby providing statictical inferences. The findings were analyzed and as a consequence a poor but linear relation was detected in the domains of initiating relationships, self-disclosure, asserting displeasure with others' actions, and managing interpersonal conflicts, (exclusive of the domain of providing emotional support) between the larger domains of“Interpersonal Competence”and“Organizational Identification”. Besides, the findings about the correlation between demographic variables and interpersonal relations concerning the Interpersonel Competence and Organizational Identification Levels of the public servants are thoroughly clarified in the final section.