Kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımında hanımlar lokali (Konya örneği)'
The ladies locali engagement to social and economic life of women (the example of Konya)'
- Tez No: 471211
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kadın tarihine bakıldığında, kadın genellikle evsel rolleriyle öne çıkmaktadır; temizlik, yemek, ütü, çocuk bakımı vs. Bu rollerin kadına kalmasının önemli bir sebebi de şüphesiz çocuktur. Çocuğun annesine olan fiziksel ve duygusal bağlılığı kadını eve daha çok çekmektedir. Diğer roller ise kültürel olarak kadına yüklenmiştir ve erkeğin o rolleri yapması tuhaf karşılanmıştır. Batıya ayak uydurma çabası olan modernleşmeyle kadın, kamusal alanda daha fazla yer almaya başlamışsa da eski rollerinden bir eksilme olmamıştır. Bu da beraberinde birçok sorunu getirmiş kadınların sorunları çeşitlenerek devam etmiştir. Bütün bu sorunların ardından, kadınların -ister çalışsın isterse çalışmasın- yüklenen sorumluluklara dayanabileceği, kendini rahatlatabileceği ortamlara ve aktivitelere ihtiyacı artmıştır. Hayatın zorluklarından uzaklaşmak, zihnen ve bedenen kendini rahatlatmak isteyen kadınlar çeşitli arayışlar içine girmişlerdir. Bu arayışlara cevap niteliğinde olan yerlerden birisi ise belediyelerin bayanlara yönelik açmış oldukları“Hanımlar Lokali(ASEM)”dir. Araştırma konusunu oluşturan“Hanımlar Lokali(ASEM)”merkezindeki bu tez çalışmasının amacı;,“Hanımlar Lokali(ASEM)”nin, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımında ne derece etkili olduğunu, kadınların hayatlarında nasıl bir yer teşkil ettiğini sosyolojik olarak gözlemlemek ve içeriden bir bakış açısıyla ışık tutmaktır. Bu amaç çerçevesinde 2015'in sonları ile 2016'nın başlarında yapılan, nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği, görüşme tekniklerinden ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanarak, 6 lokalde toplam 30 kursiyerle görüşülmüştür. Son olarak da görüşme sonuçları derlenerek yorumlanmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İf one glances on the history of women generally come forward with dutics like cleaning, cooking, ironing, child care etc. One of the important reason why women do these work is surely the children they have. The child's phsical and emotional attachment for his/her mother makes women feel more responsible about staying at home. The other rolls like doing housework is culturally emposed on women and doing these housework by men is found strange in society. Although with the modernization in an effort to accommodate west. Women began to take more rolls in public space and didn't lose any of her other old duties. And along with this; many new problems of women have been occured and continued with increasingly. After all these obligations a arosen from their duties, it dosen't matter if women work or not, women's need to withstand responsibilities they take, to relax in a suitable environment and activities for relaxing has been increased. Women who want to move away from the challenges of life and who want to relieve themselves by physically and mentally have begun to many searches. As an answer to that kind of searches municipalities have founded“Hanımlar Lokali(ASEM)”-Locals for Ladies that only serve for women. The aim of this thesis which takes place in“ASEM”is to light the wayfor and observe sociologically how these locals take place in women's life, to what degree these locals influence participation of women in social and economic life from the view of women their own. İn this purpose at the beginning of 2015 and eary 2016 six locals and thirty trainees in total were interviewed. Among the Qualitative research methods, observation technique and among the observation techniques semi structured interviews technique have been used. Finally interview conclusions have been compiled and tried to interpret and explain.