Kadınların ekonomi ve sosyal hayata katılımında yerel yönetimlerin rolü: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of local goverments in economicand social life of women: An example of The Metropolitan Municipality of Kahramanmaraş
- Tez No: 544821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT SERKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kadın, ait olduğu toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal öğeleri çerçevesinde var olmaktadır. Geçmişten günümüze kadının toplumsal hayattaki görünürlüğü bu öğelere bağlı olarak değişmektedir. Günümüzde, küreselleşme sürecinin etkisiyle bireyselleşmenin ve kimlik meselesinin daha görünür hale gelmesi, uzun uğraşlar ve mücadeleler sonucunda çeşitli kazanımlar elde eden kadınların haklarının ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından da kabul edilmesini sağlamıştır. Günümüzde kadınların toplumsal hayata katılımı ve görünürlüğü açısından yerel yönetimlerin rolü son derece önemlidir. . Bu bağlamda yerel yönetimler, uyguladığı politika ve stratejilerle kadınların hayatına doğrudan etkide bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yerel yönetimlerin kadınların ekonomi ve sosyal hayata katılımındaki rolünü feminist bir perspektiften inceleyerek, dirlik temelli yapılabilirlikler kuramı çerçevesinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin politikalarının kadınların toplumsal hayata katılımı ve görünürlülüğü açısından etkisini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında 17 kadınla görüşülmüştür, bunlardan 5'i hizmet veren 12'si hizmet alan kadınlardır. Ayrıca hizmet alan kadınlar bekar ve evli olarak 6'şar kişilik iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada yüz yüze derinlemesine mülakat yöntemi ve literatür tarama tekniği kullanılarak Kahramanmaraş'ta yerel yönetimlerin kadınlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda yerel yönetimlerin kadınların ekonomi ve sosyal hayata katılımında evli ve bekar kadınlar üzerinde farklı alanlarda olumlu ve olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bekar kadınların, kamusal alanı kullanımı ve sosyal hayata katılımında belediyenin olumlu etkide bulunduğu saptanmış, evli kadınlara ise toplumun muhafazakar yapısından dolayı istenilen etkide bulunamamış olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber, evli kadınların ekonomik hayata katılımında belediyenin iyileştirici bir etkide bulunduğu ancak yeterli seviyede olmadığı ve devamlılığı sağlama açısından eksik kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women exist within the framework of economic, social and political elements of the society they belong. From past to present, the visibility of women in the social life gets changed based on these elements. Nowadays, with the effect of globalisation, the fact that the issue of identity and individualization has become more visible, ensured the recognition of women rights, which were gained through struggle, by the national and international institutions. Nowadays, in terms of participation and visibility of women in social life, the role of local governments is extremely important. In this context, Local Government's policies and strategies has a direct impact on women's lives. The purpose of this study is to research the role of the local governments in women's participation in economic and social life through a feminist perspective, and to present the effects of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality's policies on the women's participation in social life and their visibility within the framework of dirlik theory. As part of this study; 17 women were interviewed, 5% of them were serving women and 12% of them were service-getting women. Also women who get service were divided into 2 groups as single and married with 6 people in each group. The study used face-in-depth interview method and literature review technique to examine the effect of local governments in Kahramanmaraş on women. As a result of the study, it has been found that, local governments have positive and negative effects on married and single women on different areas in women's participation in economic and social life. It has been found that the municipality has a big effect on single women's use of public spaces, however, for married women, there has been no significant effect found. And it has been determined that the municipality has an improving effect on the married women's participation in economic life however it is not enough and is incomplete in providing continuance.