İnsan kaynakları faaliyetlerinde sosyal medya kullanımı: Konya ilinde bir araştırma
The use of social media in human resources activities:an investigation in Konya province
- Tez No: 471225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde iletişim teknolojileri hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu gelişme insanların internet ve web araçlarını daha fazla kullanmasına yol açmaktadır. Bu web araçlarının en önemli ve etkilisi de sosyal medyadır. Sosyal Medyayı; kullanıcıların bilgilerini, görgülerini, ilgi alanlarını, internet ya da mobil sistem ile paylaştıkları sosyal platformlar olarak tanımlamak mümkündür. Sosyal medya uygulamalarının öneminin artması ve sosyal medya kullanımının giderek yaygınlaşması, sosyal medyanın insan kaynakları faaliyetlerine etkisinin ele alınmasını da gerektirmiştir. Bu çalışmanın amacı; Sosyal medyanın insan kaynakları faaliyetlerine ne gibi etkilerinin olduğunu saptamak ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu kapsamda ilk olarak sosyal medya kavramı ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiş, konuyla ilgili olarak literatür incelenmesi yapılmıştır. Daha sonra insan kaynakları kavramı hakkında geniş çapta bir araştırma yapılmış, insan kaynakları faaliyetlerinin işleyiş süreci hakkında bilgilere yer verilmiştir. Konuyla ilgili olarak insan kaynakları faaliyetlerinde sosyal medyanın kullanımının tespit edilmesi amacıyla anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi yöntemlerinden biri olan PLS-SEM yöntemi ve istatistiki analiz yazılımı olarak da SmartPLS kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir. Araştırma modeli değişkenlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için SPSS 22.0 istatistiki analiz yazılımı kullanılarak frekans analizi, yüzde analizi ve fark testleri yapılmıştır. Araştırma modeli kapsamında elde edilen sonuçlara göre, işe alım öncesi sosyal medya kullanımı ve işe alım sürecinde sosyal medya kullanımı insan kaynakları faaliyetlerini pozitif yönde etkilemiştir. Ayrıca insan kaynakları faaliyetlerinde sosyal medya kullanımının, bazı demografik değişkenler açısından fark gösterdiği de tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada elde edilen bulgulara göre bazı değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Sosyal Medya, İnsan Kaynakları
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology is changing and evolving rapidly. This development leads to more people to use the internet and web tools. This web tool is the most important and influential social media. Social Media; users' information, experience, interest, internet or mobile system can be defined as sharing with their social platforms. The increased importance of social media applications and the increased use of social media, social media's impact on human resources activities are addressing requires. The purpose of this study; social media is the human resource activities to determine whether and to what effects is to reveal the relationship betweeen them. In this context, firstly social media concept and its scope form were given and the literature was examined about this topic. Later, a large-scale research on the concept of human resources activities was conducted. A questionnaire was conducted to determine the use of social media in human resources activities and the data obtained were tested empirically using PLS-SEM method, which is one of the structural equation modeling methods, and statistical analysis software, using SmartPLS. Frequency analysis, percentage analysis and difference tests were performed using SPSS 22.0 statistical analysis software in order to better understand the variables of the research model. According to the results, the use of social media before recruitment and recruitment process have affected human resources activities positively. It has also been found that the use of social media in human resources activities differs in terms of some demographic variables. Key Words; Social Media, Human Resource