Rödövans sözleşmesi
Royalty agreement
- Tez No: 471224
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Maden haklarının bölünebilmesinin yasak olduğuna ilişkin Maden Kanununda (MadK.m.5/I) yer alan düzenleme, uygulamada rödövans sözleşmelerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Rödövans söz-leşmesi ise, maden işletme ruhsatı sahibinin maden sahasının tamamı veya bir kısmı üzerinde sahip olduğu maden işletme izninden kaynaklanan madencilik faaliyeti yapma ve maden ocağından çıkan maden cev-herlerini kullanma, yararlanma ve üzerinde tasarruf yapma yetkilerini devretmeyi taahhüt ettiği; buna karşı-lık, rödövansçının (rödövans verenin) sözleşmede kararlaştırılan rödövans bedelini ödeme ve belirli mik-tarda üretim yapma borcu altına girdiği bir özel hukuk sözleşmesidir. Rödövans sözleşmesi, kanunî düzenlemeye konu olmayan karma bir sözleşmedir. Zira, rödövans sözleşmesinde tipik bir sözleşmeye Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği ta-rafından yabancı yan edimler eklenmiştir. Karma sözleşmeler kanunen düzenlenmemiş olduğu için, bu sözleşmelere kanun hükümleri ancak kıyasen uygulanmalı veya hâkim Medenî Kanunun 1 inci maddesine istinaden hukuk yaratmalıdır. Öğreti ve yargı kararlarında ürün (hasılat) kirası sözleşmesine ilişkin Borçlar Kanununda yer alan hükümlerin niteliğine uygun düştüğü ölçüde rödövans sözleşmelerine kıyasen uygu-lanacağı kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The regulation in the Mining Code (MC.art.5/I) that the prohibition of the division of mining rights is prohibited has led to the appearance of royalty agreements in practice. The royalty agreement is that the mining license holder undertakes to transfer the right of doing mining activities originating from the mining license which he owns on all or part of the mining area and the powers to use, benefit and save on the ores mined from the pit; in return, royalty holder is obliged to pay the royalty fee determined in the agreement and to make certain amounts of production. The royalty agreement is a mixed contract which is not subject to legal regulation. Because, in the royalty agreement, foreign side executions have been added to a typical contract by the Mining Code and Mining Practice Regulation. Since the mixed contracts are not regulated by law, the provisions of codes should only be applied for these agreements comparatively, or the judge should create law in the light of Article 1 of the Civil Code. It is accepted that, in doctrine and judicial decisions, the provisions of the Turkish Code of Obligations related to the product (revenue) lease agreement should be applied, in accordance with the nature of it, on the royalty agreement by analogy.