Haşiye Ala Şerhi Miftahi'l-Ulum Li's-Seyyidi'ş-Şerif adlı eserin tahkiki
Ḥâshiah 'Ala Sharḥ Al-Miṣbâḥ (A commetary on an explanation of Al-Miṣbâḥ) by Al-Sayyid Al-Sharîf
- Tez No: 471259
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Bu çalışma Arap Dili Belağatı konusunda bilgin olan bir Osmanlı âliminin yazma eserinin tahkikidir. Çalışmaya konu olan yazma eserin ismi“ Haşiyetün ala Şerhi'l-Misbahli's-Seyyid Şerif el-Cürcani”dir. Bu eserin müellifi ise Osmanlı âlimlerinden“Muhyiddin b. Muhammed Şah b. Ali el-Fenari”dir. Müellif bu eserinde Şeyyid Şerif Cürcani'nin el-Misbah kitabında açıklanmaya ihtiyaç duyulan kısımların izahını yapmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel hatlarıyla Arapçadan ve Arapça Belagatine dair ilimlerden, sonra da bu ilimlere dair en önemli kaynak eserlerden ve bunları yazan âlimlerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde müellif Muhyiddin b. Muhammed Şah b. Ali el-Fenari'nin hayatından bahsedilmiş, elde edebildiğimiz yazma nüshalar gösterilmiş ve metnin tahkikinde takip ettiğimiz yöntem ve tahkik sırasında kısaltma amaçlı kullanılan kelimeler açıklanmıştır. Üçüncü bölüm ise metnin tahkikinin olduğu kısımdır. Burada müellifin fasıl ve vasıl, hakikat ve mecaz, kasr gibi konulara dair görüşleri de yer almıştır. Bu çalışmada biz; asıl metnin tespitini, okunuşu zor olan bazı kelimelerin harekelenmesini, ayetlerin yer aldığı surelerin belirtilmesi ve hadislerin asli kaynaklarından tahricini gerçekleştirdik. Ayrıca güvenilir edebi kaynaklardan şiirlerin yerlerini belirttik.
Özet (Çeviri)
This is a thesis of a manuscript written by an Ottoman Scholar in the Rhetoric of Arabic Language. The Manuscript is entitled“Ḥāshiah 'Ala Sharḥ al-Miṣbāḥ”(A Commentary on an Explanation of al-Miṣbṣḥ) by al-Sayyid al-Sharīf al-Jurjānī). The author of the Manuscript is the Ottoman scholar“Moḥey al-Dīn ibn Muḥammad Shah ibn 'Ali al-Finnarī”. He commented on the chapters that require clarification in the Book of al-Miṣbāḥ by al-Sayyid al-Sharīf al-Jurjānī. The work consists of an introduction and two sections. The introduction discusses Arabic language in general, the sciences of Rhetoric of Arabic language, the main resources of Arabic Rhetoric and the authors of these resources. The first section discusses the biography of the author (Moḥey al-Dīn ibn Muḥammad Shah ibn 'Ali al-Finnarī), the available copies of the Manuscript, that I could reach, the methodology I adopted in editing the original text and the abbreviations I used. The second section is the edited text in which the author explains some topics such as (al-Faṣl wa al-Waṣl“Conjunction and Separation”– Al-Ḥaqīqah“Apparent Meaning”– al-Majāz“Figurative speech”– al-Qaṣr“Limitation”). In my work I edited the original text of the Manuscript, adding the diacritic marks for ambiguous words that may be difficult for pronunciation, documenting the number and the name of surah for the mentioned Qur'anic verses, attributing the Aḥadīth (Prophetic Traditions) to their original sources, and the poems to the trusted literature resources.