Yerel kalkınma politikalarında yerel yönetimler: Çin ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
Local governments in local development policies: A comparative analysis of China and Turkey
- Tez No: 471257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz dünyasının önemli sorunlarından birini oluşturan kalkınma sorunu, küreselleşmenin artan etkisiyle birlikte, ekonomik büyümenin yanında, insani, sosyal, kültürel, siyasal, çevresel ve mekânsal boyutları da içeren bir kavrama dönüşmüştür. Küreselleşmeyle beraber birçok alanda değişim ve dönüşümler meydana gelmiştir. Bu çerçevede tüm dünyada adından söz ettiren ve pek çok ülkede uygulanmaya başlayan yerelleşme politikaları, ülkelerin âdem-i merkeziyetçilik politikalarına göre örgütlenmesini teşvik etmektedir. Ülkeler 1980'lere kadar ulusal kalkınmaya önem verirken yerel ve bölgesel kalkınmayı göz ardı etmişler ve ekonomik kalkınmanın ülkenin gelişimi için yeterli olduğu düşünmüşlerdir. Ancak 1980 sonrası dünyada değişen koşullarla birlikte bu konulardaki fikir de değişmiştir. Bu değişim ulusal kalkınmanın yerine yerel ve bölgesel kalkınma stratejilerini ön plana çıkarmıştır. Yerel değerlerin önem kazandığı bu yerelleşme sürecinde, başarının temel aktörleri arasında yerel yönetimler önemli roller üstlenmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'de AB'ye uyum süreciyle birlikte yerel kalkınma politikalarının önem kazanmasıyla yerel yönetimlerin rolü daha da artmıştır. Öte yandan yerel yönetimler kalkınma ajansları, sivil toplum kuruluşları, kent konseyleri gibi yerel aktörler ile işbirliği yaparak yerel ve bölgesel kalkınmayı desteklemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti'nde de özellikle“reform ve dışa açılma”nın başlatıldığı yıllardan itibaren, ulusal düzeyde kalkınmanın yanı sıra yerel düzeyde kalkınma politikaları da önem kazanmıştır. Bu çerçevede, her kademedeki yerel yönetimlerin işlevselliği ve etkileri gün gittikçe artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the development problem, which constitutes one of the important problems of the world, has become a concept that includes human, social, cultural, political, environmental and spatial dimensions as well as economic growth with the increasing influence of globalization. Along with globalization, many changes and transformations have taken place. Within this framework, the localization policies which make a distinguished name all over the world and have been started to be implemented in many countries, encourage the organization of countries in accordance with decentralization policies. Countries ignored local and regional development while giving importance to national development until the 1980s and believed that economic development was sufficient for the development of the country. However, after 1980, with the worldwide changing conditions, the idea of these issues has also changed. This change brings local and regional development strategies into the forefront instead of national development. Local governments play an important role among the main actors of success in the localization process, in which local values become more of an issue. In this context, in Turkey, along with the alignment process with the European Union, the role of local governments has been further enhanced by the ever increasing importance of local development policies. Local governments, on the other hand, support local and regional development by cooperating with local actors such as development agencies, non-governmental organizations, city councils. In the People's Republic of China, local development policies have gained importance besides national development policies, especially since the beginning of reform and opening-up policy. Within this scope, the functions and effects of the local governments at every level are increasing day by day.