Antik Çağ'da Aksaray İli ve çevresinin tarihi coğrafyası
Historical geography of Aksaray environment in the ancient ages
- Tez No: 471283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Antik Çağ'da Aksaray İli ve Çevresinin Tarihi Coğrafyası”isimli tezin ilk bölümünde antik çağda Aksaray ilinin de dahil olduğu Kappadokia Bölgesi'nin genel özelliklerinden bahsedilerek bölgenin yaşadığı siyasal, dini, sosyal ve kültürel gelişmeler kronolojik olarak ele alınmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde Aksaray ilinin özelliklerinin yanı sıra ilin geçirdiği siyasi, dini, sosyal ve kültürel aşamalar anlatılarak kapsadığı coğrafyada sahip olduğu arkeolojik değerler üzerinde durulmuştur. Gerçekleştirilen çalışmaların ardından söz konusu coğrafyada çalışmaların çoğunlukla Prehistorik, Protohistorik ve Geç Antik Çağ zaman dilimlerine ait yerleşimler ve eserler hakkında gerçekleştirildiği, bunun sonucunda da arkeolojinin klasik dönemlerine ait kültür varlıklarının görece az olarak algılanması sorunu ortaya çıkmakta fakat incelendiğinde, Aksaray ili ve çevresinde klasik dönemlerde de eserlerin oldukça nitelikli ve sayıca yüksek olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis entitled“Historical Geography of Aksaray Environment in the Ancient Ages”, the political, religious, social and cultural developments experienced by the region were discussed chronologically by mentioning the general features of Cappadocia Region which was included in Aksaray in Antiquity. In the second part of the thesis study, the political, religious, social and cultural stages of the province as well as the features of the province of Aksaray are explained and the archaeological values that the geographical area has been covered are emphasized. After the studies that have been carried out, the problem that the studies in the geography are performed mostly about the settlements and works belonging to the Prehistoric, Protohistoric and Late Antiquity periods and as a result, the cultural assets belonging to the classical periods of archeology come to be perceived as relatively few, but when examined, It is concluded that the works are very qualified and high in number.