Akşehir Müzesi'nde sergilenen Sinanlı Köyü kapı betimli mezar stelleri
Sinanli Köy door themed funerary steles exhibited in Akşehir Museum
- Tez No: 471284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akşehir Müzesi'nde Sergilenen Sinanlı Köyü Kapı Betimli Mezar Stelleri adlı bu çalışma, Konya'nın Yunak ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sinanlı Köyü'nde ele geçirilmiş ve Akşehir Müzesi'nin bahçesinde teşhir edilen dokuz adet kapı betimli mezar stelinin incelenmesini içermektedir. Söz konusu bu kapı betimli mezar stelleri tipolojik ve stilistik bakımdan değerlendirilmiş, biçimsel ve betimsel açıdan iki ayrı grupta incelenmiştir. Bu çalışmadan yola çıkılarak Sinanlı'da bulunan eserlerin bağımsız şekilde duran kapı betimli mezar stelleri veya mezarlarla ilişkili kapı betimli taşlar olduğu görülmüştür. Frigya'nın kendine özgü yerel sanat özelliklerini barındıran bu kapı betimli mezar stelleri üzerindeki bütün figürler ve betimlemeler bulunabildiği ölçüde tipoloji, konu, stil ve betim özellikleri bakımından kendine benzeyen örneklerle karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler neticesinde Sinanlı kapı betimli mezar stellerinin en erken örneğinin muhtemelen MS 2. yüzyıl, en geç örneğinin MS 3. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çalışma sonunda elde edilen veriler, konunun daha net bir şekilde anlaşılması için harita, resim ve çizim gibi görsel öğelerle desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is called Sinanlı Köy Door Themed Funerary Steles Exhibited in Akşehir Museum includes examining nine steles with door descriptions that are being found in Sinanlı Village (within the borders of Konya's city Yunak) and exhibited in Akşehir Museum. These door themed funerary steles are assessed both stylistically and typologically and are investigated in two groups with regard to forms and descriptive. As a result of this study, it has been assessed that these artefacts found in Sinanlı are either door themed tomb steles standing independent or door themed stones related to tombs. These all figures and depicts on door themed funerary steles that have local art features peculiar to Phrygia are compared by typology, subject, style and depiction features with similar samples as much as possible. At the end of these assessments, it is thought that the earliest sample of these Sinanlı door themed steles dates back to probably 2nd c. AD, the latest sample dates back to 3rd c. AD. Besides, the information at the end of the study are supported by visual elements like maps, images, and drawings in order to understand the study clearly.