Hekimin aydınlatma yükümlülüğü
Clarification obligation of doctor
- Tez No: 471289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hukuka aykırı, tipiklik unsurunu taşıyan her tıbbi müdahale; yaşam hakkına ve maddi-manevi vücut bütünlüğüne yönelik bir saldırı niteliğindedir. Tıbbi müdahalenin hukuka uygun olması için yetkili hekim tarafından, tıbbi verilere ve amaca uygun olarak ve hastanın rızası alınarak gerçekleştirilmesi gerekir. Rızanın geçerli olmasının ön koşul ise, hastanın aydınlatılmış olmasıdır. Bu ise; karşımıza aydınlatılmış onam/rıza kavramını çıkarmaktadır. Hastanın aydınlatılması hekimin bir yükümlülüğü, ödevidir. Hekim aydınlatma yükümlülüğünü usulüne uygun yapmalıdır. Aydınlatmanın; şekli, zamanı, kapsamı yükümlülüğün yerine getirilmesi için önem arz etmektedir. Hekimin usulüne uygun olarak hastayı aydınlatmadan yapmış olduğu tıbbi müdahale hukuka aykırı olmakta ve hekimin idari, mesleki, hukuki ve cezai sorumluluğuna yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each medical intervention ; have the charicteristics of assault directed to right to life and materially morally integrity of body. To be legal, the medical intervention shoumd be carried out by an authorized doctor by receiving the consent of patient and being suitable for medical data and purpose. Prerequisite for the validity of the consent is clarification of the patient. This reveals the concept of clarified consent. Clarification of patient is an obligation, duty of the doctor. Doctor should do obligation of clarification the righ way. The way, time and the extent of clarification have importance for discharging the obligation. The medical intervention without the clarification by doctor is contrary to law and causes administrative, occupational, legal and criminal liablity.