Özel ilgi turizmi olarak hüzün turizmi ve Türkiye'den örnekler
Sadness tourism within the scope of special interest tourism and examples from Turkey
- Tez No: 471290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ERHAN SUMMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürekli ve hızla gelişen turizm sektöründe turistlerin ihtiyaç ve beklentileri gün geçtikçe değişmektedir. Bu değişim sürecinde turistler doğaya karşı daha duyarlı hale gelmişlerdir. Bunun sonucu olarak turistler kitle turizmi yerine özel ilgi turizmi türlerine yönelmişlerdir. Özel ilgi turizmi türlerinden biri olan, ölüm, felaket ve acının yaşandığı destinasyonlara seyahatleri içeren hüzün turizmi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hüzün turizmi ile ilgili yerli ve yabancı yazın ayrıntılı bir şekilde taranarak, dünyadan ve ülkemizde yapılan araştırmalar kavramsal çerçevede incelenmiştir. Dünyada ve ülkemizde yapılan örnek çalışmalara yer verilerek, ülkemizdeki hüzün turizmi potansiyeli değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye tarihi açısından dönüm noktası niteliği taşıyan, Türk Milleti'nin kenetlenerek, milli birlik ve beraberliğin oluştuğu, 15 Temmuz sürecinde yaşanan olayları hüzün turizmi kapsamında değerlendirmektir. Bu süreçte yaşanan acıları, şehitlerimizi anmak ve sahip çıkmak amacıyla yaşanan kahramanlıkları unutmamak, unutturmamak ve gelecek nesillere aktarabilmek adına, Mac Cannell tarafından geliştirilenve beş aşamadan oluşan (adlandırma, sınırlama ve yükseltme, tapınaklaşma, mekanik çoğaltma ve sosyal çoğaltma) mabetleşme süreci kapsamında incelenmiştir. Çalışmada sonuç olarak, Mac Cannell'ın süreçlerinden adlandırma, sınırlama ve yükseltme, mekanik çoğaltma, sosyal çoğaltma aşamalarının tamamlandığı görülmüştür. Tapınaklaşma aşamasında ise yapılması planlanan“15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi”dünyada benzer örnekleri incelenerek gerekli hassasiyetlerin gösterilerek yapılması gerekmektedir. Ayrıca o günü hatırlatacak, o günün ruhunu yansıtacak, her türlü obje ve materyallere yer verilmesi, görsel ve işitsel materyallerle desteklenmesi, şehitlerimize olan saygıyı ve gelecek nesillere aktarılması hususunda önemli olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The needs and expectations of tourists are changing day by day for the continuously and rapidly developing tourism sector. In this process of change, tourists have become more sensitive to nature. As a result, tourists have turned to special interest tourism instead of mass tourism. Sad tourism, which is one of the special interest tourism types, travels to destinations where death, disaster and pain are experienced, constitutes the subject of this study. In this study, domestic and foreign literature about sadness tourism is examined in detail and the researches done in the world and our country are examined in conceptual framework. By giving sample work in the world and our country, the sadness in our country has been evaluated as a tourism potential. The purpose of this study is to evaluate the events that took place in the period of July 15, which is a turning point in terms of Turkish history, the Turkish Nation clinging to, forming national unity and solidarity within the scope of sadness tourism. In this process, the suffering that has been experienced in this process has been studied within the context of the five-step process of naming, naming, restricting and upgrading, sanctification, mechanical reproduction and social reproduction, in order to remember, forget, and pass on to future generations the memories and feelings of our heroes in order to remember our martyrs. As a result of the study, it was seen that the processes of naming, limiting and upgrading, mechanical reproduction, social reproduction from Mac Cannell processes were completed. The“15th of July Martyrs and Democracy Museum”planned to be done in the stage of templating should be examined by showing similar sensitivities by examining similar samples in the world. It is also anticipated that it will be important to remind the day, to reflect the spirit of the day, to provide all kinds of objects and materials, to support with visual and audial materials, to respect to our martyrs and to be passed on to future generations.