Çıplak gemi kira sözleşmesi
Bareboat charter agreement
  1. Tez No: 471291
  2. Yazar: ARAZ İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR BOYACIOĞLU, DOÇ. DR. NİL KULA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın konusunu deniz ticareti alanında yaygın olarak yapılan çıplak gemi kira sözleşmesi oluşturmaktadır. Bilindiği üzere 6762 sayılı eski Türk Ticaret Kanununda gemilerin çıplak olarak kiralanması ile ilgili sadece bir hüküm bulunmaktaydı. Bu hükme göre söz konusu ilişkileri düzenleyen sözleşmelere 818 sayılı eski Türk Borçlar Kanununun taşınmaz kiralarına ait hükümleri uygulanırdı. Ancak 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesi ile tescilli gemilerin çıplak olarak kiralanması on iki maddeden oluşan özel hükümlerle düzenlenmeğe başlandı. Yeni düzenlemenin önemi denizciliğin kendine has ihtiyaçlarının olması açısındandır. Bunlara uymak tarafların işlerini kolaylaştırmaktadır. Çalışmada çıplak gemi kira sözleşmesi genel olarak Türk Hukuku ve BIMCO tarafından hazırlanmış standart Barecon 2001 sözleşmesi maddeleri açısından ele alınmış, bu yöndeki mahkeme kararları, aynı zamanda akademisyenlerin görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is bareboat charter agreement which is used commonly in maritime sphere. There was only one article related bareboat charter agreement in the former Turkish Commercial Code numbered 6762, as it`s known. Such kind of relations were regulated under rent of immovable property of the former Turkish Code of Obligations numbered 818 according to this article. However, hiring of the registered ships have been regulated by special twelve articles upon the enactment of the Turkish Commercial Code numbered 6102. The new regulations is important in terms of special needs of maritime. Following these regulations facilitates the work of the parties. The bareboat charter agreement is discussed in terms of Turkish Commercial Code and Barecon 2001 standard agreement by examining court cases and academicians views.