Bir kadim köyün monografisi: Tarihî, sosyal ve kültürel yönleri ile Yeşildere (İbrala) / Karaman
A monograph of the ancient village : Historical , social and cultural aspects with Yeşildere ( İbrala ) / Karaman
- Tez No: 471306
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
İbrala adı ile ilk olarak 15. yüzyıl Osmanlı kayıtlarında karşılaşmaktayız. Burada Larende'ye tabi olan köyün adı İvrala olarak kaydedilmiş, bu isim bundan sonra İfrala adı ile birlikte kullanılmış 17. yüzyılın ilk yarısından itibaren ise köyün adı İbrala olmuştur. Köyün özellikle 16. yüzyılın başında neredeyse bir Hristiyan yerleşimi olduğu görülmektedir. 1500 tarihinde İbrala'da var olan 41 haneden 37'si Hristiyan 4'ü Müslümanlardan oluşmaktadır. Bundan sonra yüzyıl boyunca Müslüman nüfusun hızlı bir artış sergilediği görülmektedir. Öyle ki yüzyılın başında Müslüman nüfusun köy nüfusu içerisindeki payı % 10 iken yüzyılın sonlarına doğru bu rakam % 90 olmuştur. Bu yüzyılda İbrala araştırılan çevredeki 14 yerleşim birimi arasında gerek demografik gerek ekonomik olarak en büyük yerleşim birimidir. Köy 17 ve 18. yüzyıllarda da yerleşim birimi olma özelliğini korumuştur. 19. yüzyılda da İbrala köyündeki ekonomik hayat gayet canlı bir şekilde sürmüş, 20. yüzyılın sonlarında kadar köydeki ekonomik ve demografik durum büyümeye devam etmiştir. Fakat yüzyılın sonlarında köyde canlılık kaybolmuş ve köydeki nüfus son derece azalmıştır.
Özet (Çeviri)
We first encounter the 15th century Ottoman records with the name İbrala. The name of the village, which is subject to Larende, was recorded as Ivrala, which was later used in conjunction with the name İfrala and from the first half of the 17th century the name of the village became İbrala. The village seems to be a Christian settlement, especially at the beginning of the 16th century. In 1500, 37 people from 41 families who are in the Ibrala are composed of 4 Christian Muslims. It is seen that the Muslim population increased rapidly during the following century. So, at the beginning of the century, the share of Muslim population in the village population was % 10, but towards the end of the century it was % 90. In the 20th century, Ibrala was the largest demographic and economic settlement unit among 14 settlements in the world. The village was also a residential unit in the 17th and 18th centuries. In the nineteenth century, the economic life in the Ibrala village continued vigorously and until the end of the 20th century the economic and demographic situation in the country continued to grow. But at the end of the century, the vitality of the village disappeared and the population in the country was greatly reduced.