Kırsal alanda kadın olmak: Ovacık Köyü örneği
Being a woman in rural areas: Ovacık Village sample
  1. Tez No: 865739
  2. Yazar: ASLI DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, kırsal alanda kadının konumu çok yönlü olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Ovacık Köyü özelinde yaşanan yoksunluk, yoksulluk ve ataerkil işleyiş ortamında kadınların göstermiş olduğu davranış biçimleri, geliştirdikleri stratejiler ve yüklendikleri toplumsal cinsiyet rolleri, onların deneyimleri üzerinden anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Ataerkinin etkisinin yüksek olduğu köyde, kadınlar kuşaklar üzerinden toplumsal cinsiyet rolleri devralmaktadırlar. Bu süreçte ağır bedelleri deneyimlediklerini ifade etmişlerdir. Bu açıdan kadınların deneyimlerine bakıldığında, erkeklerden farklı olarak kadınların yoksunluğu ve yoksulluğu algılama biçimlerinin, yaşam kalitelerinin, yaşama dair beklentilerinin erkeklerden farklılaştığı gözlemlenmiştir. Özellikle, erkeklere göre, sadece gelir yoksunluğu olarak yaşanan durum, kadın için ise sosyal hayata katılamama, karar merciine ulaşamama, görünür olamama ve hayata dair bir boşluğu dolduramama durumudur. Tam da bu noktada bu çalışmada, Ovacık Köyü özelinde, kırsal alanda ataerkil düzen içerisinde yaşayan kadınların yaşadıkları durumlar, sosyolojik bir bakış açısı ile anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada, Ovacık Köyü'ndeki kadınların kırsalda ve özellikle de ataerkil düzen karşısında gösterdiği mücadeleye, yaşamlarına yön veriş şekillerine, toplumsal alanda var oluş çabalarına, yoksunluk ve yoksullukla mücadelelerine ve ödedikleri bedellere odaklanılmıştır. Çalışma, monografik yöntem üzerinden yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the position of women in rural areas is explored from various angles. Accordingly, the deprivation, poverty and patriarchal structure experiencedin Ovacık Village are interpreted though the behaviors exhibited by women, the strategies they develop and the societal gender roles they assume. In a patriarchal environment where the influence of patriarchy is high, women inherit societal gender roles across generations. They Express experiencing significant hardships throughout this process. Looking at womens experiences, it is observed that their perception of deprivation and poverty, their quality of life and their expectations differ from men. Particularly, what is perceived as mere income deprivation by men is experienced bt women as an inability to participate in social life, inability to reach decisions making authorities, invisibility and an unfulfilled gab in life. At this point, this study attempts to interpret the situations experienced by women living in rural areas, specifically in Ovacık Village, within the patriarchal order, from a sociological perspective. In this context, the study focuses on the struggle of women in Ovacık Village against patriarchal order, their lives, their efforts to exist in the societal sphere, their struggles against deprivation and poverty and the costs they bear. The study is conducted through a monographic method.