Radyasyona bağlı hipokampal nörogenez inhibisyonunda tianeptinin etkisi
The impact of tianeptine in the prevention of radiation-induced neurogenesis inhibition
  1. Tez No: 471336
  2. Yazar: TUĞÇE KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Kranial radyoterapi (RT) primer beyin tümörleri, beyin metastazları ve kranial profilaksi amacı ile bazı tümörlerde etkin ve sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Kranial RT'de geç dönemde izlenen özellikle nörokognitif bozukluklar gibi yan etkiler önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kranial RT'ye bağlı nörokognitif bozukluklar son dönemde radyasyon onkolojisinde ilgi çeken konulardan biridir. Hipokampüs; nörokognitif fonksiyonlarda görev alan, hızlı proliferasyon özelliğine sahip hafıza ve öğrenme ile ilgili hücreleri içeren önemli bir yapıdır. Çok düşük dozlardaki RT bile hızlı proliferasyonu olan bu prekürsör hücreleri etkileyebilir. Radyasyon iki yolla hipokampal nörogenezi inhibe etmektedir: 1. Apoptozis indüksiyonu 2. Hipokampüsteki prekürsör hücrelerin proliferasyonunun azaltılması. Tianeptin, klinikte antidepresan olarak kullanılan trisiklik yapıda bir ilaçtır. Tianeptinin hipokampüsteki yapıların plastisitesi üzerine etkisi olduğu ve hipokampal nörogenezi indüklediği literatürdeki çalışmalarla gösterilmiştir. Tianeptin bu etkisini iki yolla yapmaktadır: 1. Apoptozisi azaltarak 2. Hipokampüsteki proinflamatuvar sitokinler üzerinde koruyucu etki sağlayarak. Bu bilgiler ışığında tianeptin ile RT'nin hipokampüsteki etki yolaklarının benzerlik gösterdiği; fakat birbirinin zıttı etkiler yaptıkları dikkati çekmektedir. Bu nedenle tianeptinin RT'ye bağlı hipokampal nörogenez inhibisyonunu engelleyebileceği akla gelmektedir. Çalışmamızda tianeptinin RT'ye bağlı hipokampal nörogenez inhibisyonuna ve apoptozise etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Elli altı adet Wistar Albino sıçan kontrol (n = 14), tianeptin (n = 14), RT (n = 14) ve tianeptin+RT (n = 14) şeklinde 4 adet gruba ayrıldı. Tianeptin ve RT+tianeptin grubuna ilk sakrifikasyondan 3 hafta önce oral gavaj ile tianeptin uygulanmaya başlandı ve 120. güne kadar devam edildi. RT protokolü içeren gruplara hayvan etiği doğrultusunda seçilen minumum 10 Gy kranial RT uygulamasını takiben sıçanlardan her grup için yedişer tanesinden 5. saatte ve 120. günde hipokampüs örnekleri alındı. Alınan örnekler elektron mikroskobu ve ışık mikroskobu altında morfolojik ve immunohistokimyasal açıdan incelenerek Ki67 ile hücre proliferasyonu, TUNEL ile apoptozis ve nörogenez belirteci olduğu bilinen doublecortin (DCX) selektif antikoru ile immatür nöronlar belirlendi. Grupların işaretli hücre sayısı ortalamaları hesaplandı. Hesaplanan ortalamalar istatistiksel olarak varyans analizi (ANOVA) ve Bonferroni testi ile analiz edildi. Bulgular: RT sonrası 5. saatte Ki67(+) hücre sayıları açısından kontrol grubu ve tianeptin grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p = 1). RT grubunda Ki67(+) hücre sayısı; kontrol ve tianeptin grubuna göre azalmıştı (p < 0.001) ve RT+tianeptin grubu ile RT grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p = 0.246). DCX(+) hücreler açısından kontrol grubu ve tianeptin grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=1).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cranial radiation therapy (RT) is an effective and frequently used treatment option for primary brain tumors, brain metastases or prophylactic treatment of some tumors. The late period side effects in cranial RT such as neurocognitive disorders emerge as a serious problem. Neurocognitive disorders due to RT have recently become a subject of interest in radiation oncology. The hippocampus is an important brain structure involved in neurocognitive functions. There are fast-prolifating cells in the hippocampus tasked with memory and learning. Even very low doses of radiation can affect these precursor cells, which have rapid proliferation. Radiation inhibits hippocampal neurogenesis in two ways: 1. induction of apoptosis, 2. by decreasing the proliferation of precursor cells in the hippocampus. Tianeptine is an antidepressant drug in tricyclic form. There are studies that show that Tianeptine has an effect on the plasticity of the structures in the hippocampus. Moreover, tianeptine has been shown to induce hippocampal neurogenesis. Tianeptine performs this effect in two ways: 1. by reducing apoptosis; 2. by providing a protective effect on proinflammatory cytokines in the hippocampus. Therefore, it is noted that the pathways of effect on the hippocampus of tianeptine and radiation are similar but they have opposite effects. This suggests that tianeptine may inhibit radiation-induced inhibition of hippocampal neurogenesis. In our study, we aimed to demonstrate the effect of tianeptine on the inhibition of hippocampal neurogenesis and the apoptosis due to RT. Materials and Methods: 56 Wistar Albino rats were divided into 4 groups consisting of a control group (n = 14), tianeptine-only (n = 14), RT-only (n = 14) and tianeptine + RT (n = 14). Tianeptine and RT+tianeptine groups were administered tianeptine by oral gavage 3 weeks before the first sacrification and until day 120. Groups consisting of RT protocols received minimum 10 Gy cranial RT in accordance with animals ethics. Hippocampal samples from the rats in each group were collected at 5th hour and 120th day after the application of RT. Morphological and immunohistochemical examinations were performed under electron microscope and light microscope to detect cell proliferation with Ki67, apoptosis with TUNEL and immature neurons with with doublecortin (DCX) selective antibody which is known as a neurogenesis marker. Results: There was no statistically significant difference between the control group and the tianeptine-only group in terms of Ki67 (+) cell count at 5th hour after RT (p = 1).