Multipl konjenital anomali / mental retardasyon hastalarında moleküler karyotipleme
Molecular karyotyping in patients with multipl congenital anomalies / mental retardation
  1. Tez No: 471335
  2. Yazar: ŞULE ALTINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplumda azımsanamayacak bir sıklıkta görülen gelişme geriliği/entelektüel yetersizlik, bireysel, ailesel, toplumsal etkileri ve sonuçları olan, çözüm bekleyen önemli bir hastalık grubudur. Etiyoloji heterojen olup genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Konvansiyonel sitogenetik analiz ve hedefe yönelik moleküler sitogenetik analizler genetik değişiklikleri göstermede yeterli değildir. Son yıllarda genomdaki CNV'lerin belirnediği, kromozomal mikroarray analizinin bu hasta grubunda ilk basamak genetik test olması gerektiği vurgulanmaktadır. CMA analiziyle, gelişme geriliği/entelektüel yetersizliği olan hastaların %10-20'sinde hastalıkla ilişkilendirilen CNV'ler saptanabilmektedir (1, 5). En az 550 bant düzeyinde konvansiyonel sitogenetik analiz, subtelomerik FISH ve erkek hastalarda, bunlara ek olarak Frajil X tanısına yönelik fragman analizi testleri rutin olarak yapılmış ve normal olarak raporlanmış, multipl konjenital anomali ve/veya mental retardasyonu olan, 30 hastanın örneği; bu çalışma kapsamında array CGH yöntemi ile incelendi. Çalışmamızda array CGH yöntemiyle belirtilen hastaların kliniği ile ilişkilendirilebilecek CNV'lerin belirlemesi amaçlandı. Array CGH analizleri sonunda yaklaşık % 27'lik bir oranla hastaların klinikleriyle ilişkilendirilebilecek genomik değişiklik belirlendi. Bu oranın literatür verilerine göre yüksek olmasında hasta seçim ölçütlerinin etkisinin olabileceği düşünüldü. Doğrudan klinikle ilişkilendirilen CNV saptanan sekiz olguya ek olarak 12 hastada benign değişiklik yanı sıra tanımlı gen içeren olası patojenik CNV saptandı. Doğrudan fenotiple ilişkilendirilemeyen bu bölgelerin, bu hasta grubunda yapılacak etiyolojiye yönelik çalışmalar için hedef olabileceği öngörüldü. Bir hastada benign CNV'ler de dahil olmak üzere raporlama ölçütümüz kapsamında hiçbir kopya sayısı değişikliği saptanmadı. Array CGH yüksek maliyetli bir testtir. Bununla birlikte; entelektüel yetersizliğe eşlik eden birden fazla sistemle ilişkili ek klinik bulgusu olan ve anne-baba akrabalığı olmayan olgularda bu analizin maliyet/yarar oranının yükseldiği görülmektedir. Hasta seçim ölçütlerinin daraltılması ile array CGH analizi ile tanı konabilen hasta sayısının artması, halka hibridizasyon gibi yöntemler geliştirilerek testin maliyetinin düşmesi yada rekabet ortamını sağlayacak platfrom çeşitliliğinin artması sonucunda zamanla uygun endikasyonla test kullanımının artabileceğini öngörebiliriz.
Özet (Çeviri)
Developmental delay/intellectual disability which is seen with a considerable frequency in the population, is an important group of disorder that has personal, familial and social effects and results necessitating solutions. Etiology is heterogeneous whereas genetic factors play roles. Conventional cytogenetic analysis and target-based molecular cytogenetic analysis are not adequate to demonstrate the rearrangements.In the recent years, it is emphasized that, chromosomal microarray analysis should be the first step genetic test in this patient group. In this method, CNVs in the genome are determined. In 10- 20% of the patients with developmental delay/intellectual disability CNVs, associated with the disorder can be detected (1, 5). Samples from 30 patients with multiple congenital anomaly and/or mental retardation whose cytogenetic analysis with at least 550 band-level, subtelomeric FISH and additionally fragment analysis for fragile X in males, were routinely carried out and reported to be normal; were analysed with array CGH in the context of this study. In this study, determination of CNVs which could be related to these patients was aimed. Array CGH results revealed genomic alterations with a rate of 26% which can be associated with the clinical status in these patients. Patient selection criteria could be the reason for this high rate compared with the literature data. In addition to the eight patients in whom CNV was detected directly associated with the clinical status, in 12 patients likely patogen CNV, carrying protein expressing gene was determined along with benign alterations. It was predicted that these regions which are not directly correlated with the phenotype, could be the targets of the studies to reveal the etiology in these patient groups. In one patient, no copy number change was detected within the scope of our report criteria, including the benign CNVs. Array CGH is a costly test. However, in cases with additional clinical symptoms of more than one system accompanying intellectual disability, where the parents are non-consanguineous, cost-effectiveness of this analysis rises. We can assume that by increase in the number of correctly diagnosed patients by array CGH, decrease in the cost of the test by developing methods like loop hybridization or increase in the platform diversity creating a competition atmosphere, test utilization may also increase in time.