Katarakt ameliyatı planlanan hastaların kaygı düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of the factors affecting anxiety levels of the patients who planned to cataract surgery
  1. Tez No: 471341
  2. Yazar: KÜBRA OYMAAĞAÇLIO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gözün doğal lensinin opaklaşması olarak tanımlanan katarakt, en fazla ileri yaş gruplarında görülmektedir. Dünyada yaşlı nüfusun artışı ile birlikte katarakt küresel bir sorun haline gelmiştir. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt bireyleri fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak etkilemektedir. Hastane yatış süreci, hangi sebeple olursa olsun hasta için korku, endişe ve kaygı gibi psikolojik değişikliklere sebep olabilmektedir.Çalışmamızda katarakt cerrahisi planlanan hastalarda kaygı düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal metot: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma özel bir göz hastanesine Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında başvuran ve katarakt tanısı almış 211 hasta ile tamamlanmıştır. Hastalardaki kaygı düzeyinin belirlenmesi için“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmış ve kaygı düzeyleri hastaların sosyo-demografik ve sağlık/hastalık özelliklerine göre karşılaştırılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda T testi ve Tek Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuç: Araştırmamız sonucunda durumluk kaygı ölçek puanları emekli hastalarda, kronik bir hastalığı bulunmayan hastalarda, operasyona ilişkin kaygı yaşadığını bildiren hastalarda daha yüksek bulundu. Süreklilik kaygı ölçek puanları kadın hastalarda, 60 yaş üzeri hastalarda, şikâyet süresi 5 yıl ve 5 yıldan daha uzun süreye sahip olan hastalarda, operasyona ilişkin kaygı yaşadığını bildiren hastalarda daha yüksek bulundu. Daha önceden kronik bir hastalığı bulunmaması nedeni ile hastane ortamına alışkın olmayan, özellikle ilk kez katarak operasyonu geçirecek hasta grubuna, ameliyat hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade etmesine fırsat verilerek aktif olarak dinlenmelidir. Hastalara verilecek her eğitim kendi yaşı, kronik hastalıkları, fiziki imkanları ele alınarak kaygıyı azaltmaya yönelik bilgilendirme yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Intention: The cataract, which is defined as the opacification of the natural lens in the eye, appears in the most advanced age groups. With the increase of the elderly population in the world, cataract has become a global problem. Surgery is the only treatment of cataract disease. Cataract affects individuals physically, socially and psychologically. The hospitalization process may cause psychological changes such as fear and anxiety for the patient. The aim of our study was to investigate the anxiety levels and related factors in patients with cataract surgery. Material method: This descriptive study was completed with 211 patients admitted to a private eye clinic between October 2016 and March 2017 and received a cataract diagnosis.“State and Trait Anxiety Scale”was used to determine the level of anxiety in the patients. Anxiety levels were compared according to the socio-demographic characteristics and health/disease features of the patients. In comparison of the data, independent samples T test and one way ANOVA test were used. Result: As results of our study, the state anxiety scale scores were higher in retired patients, in patients without a chronic disease, and in patients reporting anxiety about operation. Trait anxiety scores were higher in female patients, in patients over 60 years of age, in patients who had a longer duration of complaints than 5 years and more and in patients reporting anxiety about operation. Opportunities to express the feelings and thoughts about the surgery should be given to the patients who have no chronic disease and so unfamiliar to the hospital environment. The patients should be actively listened. Age, chronic illnesses and physical possibilities of the patients should be considered in every training. Information should be provided to reduce anxiety.