Katarakt cerrahisi yapılacak hastalarda 1.göz ve 2.göz cerrahileri öncesi, hastaların endişe düzeylerinin araştırılması
Patients who have a cataract surgery before the first and second eyes surgeries, patient?s anxiety level to investigate
- Tez No: 229756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KÜSBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, göz kliniğinde 1.göz ve 2. göz katarakt operasyonu olacak olan hastaların ameliyat öncesi endişe düzeyleri ve göz polikliniğine muayene için başvuran hastaların endişe düzeylerinin araştırılması amacıyla planlanmıştırAraştırma AKÜ Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerekli izinler alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışma prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kesitsel tipte planlanmış ve şubat 2008- aralık 2008 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini AKÜ Tıp Fakültesi Göz Kliniğinde ilk kez ve ikinci kez katarakt ameliyatı olacak hastalar ile göz polikliniğine muayene amaçlı başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklem grubunu, ameliyatı planlanan 14 yaş üstü, cerrahi girişim uygulanması planlanan, soruları yanıtlayabilecek düzeyde yeterliliğe sahip olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, 1. göz katarakt cerrahisi için 50, 2. göz katarakt cerrahisi için 50 hasta, toplam 100 hasta oluşturmuştur. Kontrol Grubunu ise göz polikliniğine başvuran, 14 yaş üstü, soruları yanıtlayabilecek düzeyde yeterliliğe sahip olan, refraksiyon muayenesi olan ve herhangi bir göz ameliyatı planlanmayan, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 100 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; demografik verileri içeren bilgi formu, Durumluk Anksiyete (STAI-I) ve Sürekli Anksiyete (STAI-II) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri elektronik ortama aktarılarak SPSS (Statistical Packgage for Social Sciences) 13.0 paket programı ile yapıldı. Demografik veriler ki-kare testi, aynı gruptaki değerlerin karşılaştırılması paired t-testi, gruplar arası karşılaştırmalar ise çoklu gruplarda ANOVA, 2'li gruplarda Mann Whitney U testi kullanılarak analiz edildiAraştırmamızda çalışma ve kontrol grubunun durumluk anksiyetesi karşılaştırıldığında çalışma grubunun durumluk anksiyete puanı yüksek bulundu. Her iki grubun süreklilik anksiyetesi yüksek olarak bulundu. 1. göz katarakt ameliyatı olacak hasta grubunun anksiyete puanı, 2. göz ameliyat olacak hasta grubuna göre yüksek bulundu. 1. göz katarakt cerrahisi olacak ve psikolojik destek almayan grubun 2. göz katarakt cerrahisi olacak ve psikolojik destek almayan gruba göre durumluk anksiyetesi anlamlı olarak yüksek bulundu. 1. göz katarakt cerrahisi olacak ve sistemik bir hastalığı olan hastaların durumluk anksiyetesi yüksek olarak bulundu. Çalışmamızda; eğitim durumu, mesleki durum, yaşanılan yer, kimlerle yaşadığı, yaş durumu, sosyal güvence durumu, ameliyat öncesi ameliyat hakkında bilgi alma durumu, sigara kullanma durumuna göre 1.göz ve 2. göz katarakt cerrahisi olacak hastaların preoperatif anksiyetesine etki etmediği saptandıSonuç olarak, katarakt ameliyatı olacak bireyin, biyopsikososyal yönden tam bir bütün olarak ele alınması, preoperatif anksiyete düzeyinin azaltılması için kapsamlı bir hemşirelik bakım sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Endişe düzeylerini azaltmaya yönelik farklı hemşirelik yaklaşımları özellikle, 1. göz katarakt cerrahisi olacak, kadın, sistemik hastalığı olan ve preoperatif psikolojik destek almamış hastalara daha yoğun şekilde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the present study we proposed to investigate the anxiety level of patients who could undergo cataract operation for the first or second time at eye surgery department and compare their results with the patients who consulted the eye doctor but could not undergo operation.This prospective study was done in University of Afyonkocatepe School of Medicine Department of Eye Surgery, after getting the required permissions. We planned this paper as a cross sectional research and performed between February 2008- December 2008. In the study group we involved a total number of 100 patients who were voluntary, aged above 14 years and could able to answer the questions; 50 of them will have gone eye operation for the first time and the other 50 for the second time. The control group was choosen from patients older than 14 years, able to answer the questions who did have only refraction error and were not planned for surgery as 100 patients. Data, were gathered using an Interview Form, State Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II). The statistical analyses of the study was done by SPSS 13 program. We used chi-square test for demographic data, the reasons in the same group were compared by paired t test and the parameters between two group by Mann- Whitney-U Test and in multiple groups by ANOVA test. The values of p< 0. 05 were accepted to be significiant.We obtained a much more greater state anxiety point in the study group than control group. The constant anxiety was high in both groups. The anxiety point was higher at patients who would undergo operation for the first time than the patients for second time. There was a statistically significiant difference between state anxiety of patients who would undergo surgery for the first time without psychological support than patients having second surgery without psychological support (having higher levels inthe first surgery group than second operation). The patients who will have the first cataract surgery with systemic illness had higher state anxiety. Education state, career, living place, the persons with living, age, social security, knowledge about surgery before operation, cigarette smoking had no effect on the preopertive anxiety both for first and second operation.In conclusion, the patients who will have cataract operation must be evaluated for a complete biopsycosocial condition and to decrease the preoperative anxiety of the patient, an extensive nurse care system must be developed. Different nurse care approachments should be applied especially to the patients who are going to have the first surgery, female, have a systemical disease and have no preoperative psychological support strongly.