Spin sistemlerinin multikanomik simülasyonu
  1. Tez No: 47135
  2. Yazar: FATİH YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TARIK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET Son yıllarda geliştirilen ve yüksek enerji fiziğinden katıhal fiziğine, biyofizik ten optimizasyona kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan alanlarda uygula maya açık olan multikanonik simülasyon yönteminin spin sistemlerine uygulaması yapıldı. Çelişkili sınırlayıcılar altında düzensiz yapı gösteren ve birtakım özellikleri kanonik yöntemlerle çalışılması mümkün olmayan karmaşık spin sistemlerini ince lemek amacı ile nöron ağlarının Hopfield modelinin multikanonik simülasyonlan gerçekleştirildi. Ortalama alan yaklaşımı ile bulunan replika simetrik çözümünün içerdiği ferromagnetik, paramagnetik ve spin cam fazı bölgelerinde düzen paramet relerinin histogramlan elde edildi. Multikanonik parametrelerin rekürsif yöntemle bulunması ve termalizasyonu takip eden tek bir simülasyon ile fiziksel niceliklerin tüm sıcaklıklarda değerleri hesaplandı. Taban düzey entropi ve enerji yoğunlukları incelendi, sonlu büyüklük ölçeklemesi yapılarak sonsuz sistemler için limit değerler bulundu. Standart kanonik simülasyonla karşılaştırması yapılarak multikanonik yöntemin üstünlükleri incelendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The recently proposed multicanonicai simulation technique which can be used in a wide variety of fields from high energy to condansed matter physics, from biophysics to optimization is applied here to spin systems. For the purpose of investigating the spin systems with complexity under conflicting constraints, whose number of properties can not be studied by canonical techniques, multicanonicai simulation of the Hopfield model of neural networks is performed. The histograms of the order parameters are obtained in the ferromagnetic, paramagnetic and the spin glass phase regions of the replica symmetric mean field solution. Physical quantities are evaluated for any value of temperature from only one simulation following fixing the multicanonicai parameters by recursive techniques and thermalization. Ground state energy and entropy densities are studied and their limiting values are obtained by finite size scaling. Advantages of the multicanonicai technique is examined and comparison to the standart canonical simulation also considered.