Spin sistemlerinin denge yakınlarındaki kinetik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the kinetic behaviors of the spin systems in the neighbourhood of the equilibrium
- Tez No: 299091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL GÜLPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, kristal alan düzensizliği içeren kinetik Blume-Capel (BC) modelininin kinetik faz geçişi özellikleri üzerinde çalışılmıştır. Sistemin zamanla değişimi Glauber stokastik dinamiğini ile modellenerek, salınımlı bir dış manyetik alan etkisi altındaki sistemin kararlı hal çözümleri iki farklı yaklaşım altında (ortalama alan yaklaşımı (OAY) ve etkin alan yaklaşımı (EAY)) elde edilmiştir. İlk olarak, master denklem formülasyonu ile OAY ve EAY kinetik hal denklemleri türetilmiş daha sonra bu denklemlerin sayısal çözümleri yapılarak manyetizasyonun zamanla değişimi elde edilmiştir. Ardından, manyetizasyonun bir periyot üzerinden zaman ortalamasına karşılık gelen dinamik düzen parametresinin zamanla değişimi elde edilerek dinamik faz geçişi noktaları ve faz diyagramları elde edilmiştir. Yapılan hesaplamalar düzensizliğin faz diyagramları üzerinde dramatik etkiler yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied the kinetic phase transition properties of the Blume-Capel model with random single ion anisotropy. By making use of the Glauber stochastic dynamics, the stationary states of the system under the effect of the oscillating magnetic field are obtained in two different approximations: mean field approximation (MFA) and effective field approximation (EFA). The time averaged magnetization acts as the order parameter and divides temperature field plane into three regions: ferromagnetic, paramagnetic and coexistence of ferromagnetic and paramagnetic phases. It is observed that the topology of the dynamical phase diagram depends strongly on the concentration of the crystal field.