TKİ-Geli Eskihisar (Yatağan-Muğla) linyit açık işletmesi pasa yığınları şev duraylılığı çalışması
  1. Tez No: 47136
  2. Yazar: FATİH MEHMET YOLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜREL ŞENYUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yatağan Termik Santralının kömür ihtiyacını karşılamak için Türkiye Kömür İşIetmeleri(TKİ) tarafından işletilen Eskihisar açık kömür işletmesinde madencilik çalışmaları başladığından bu yana pasa yığınlarında duraysızlıklarla karşılaşılmıştır. Bu çalışma pasa malzemesinin ve taban kilinin jeoteknik özelliklerini tayin etmek, duraylı pasa yığınları oluşturmak için optimum şev geometrisi parametrelerini araştırmak ve duraylılığı arttırmak amacıyla mümkün olabilecek iyileştirme yöntemlerini önermek için yapılmıştır. Bu araştırmada; pasa yığınlarının geometrik parametreleri ocak genelinde topoğrafik etüt yapılarak ölçülmüş, yığınlardaki yeraltısuyu koşullan değerlendirilmiş ve üzerine pasa yığılan zayıf taban kilinin eğimindeki değişimler kaydedilmiştir. Pasa malzemesinin kompozisyonu ve pasa-taban kili dokanağı duraysız pasa yığınları üzerinde yapılan sondajlarla araştırılmış, sondajlar esnasında standart penetrasyon testleri de yapılmıştır. Ayrıca hem pasa malzemesinin hem de taban kilinin jeomekanik özelliklerini tayin etmek amacıyla laboratuvar testleri gerçekleştirilmiştir. İncelenen pasa malzemesi çok düşük kohezyona sahip, yer yer iri bloklar içeren kum-silt-kil tane boyutundaki bir malzeme ile temsil edilmektedir. Taban zemini ise çok düşük permeabiliteli plastik siltli killer ve killi şiltlerden oluşmaktadır. Ocak tabanında yapılan riperleme çalışması taban kilinin makaslama dayanımında önemli derecede azalmaya neden olmaktadır. Duraysızlığa uğramış yığınlarda yapılan gözlemler ve geriye dönük analizlerin sonuçları dilimlere komşu yığınların kazı boşluğuna doğru hareket ettiğini ve aktif-pasif kama mekanizmasının bu yığınlar için en gerçekçi duraysızlık modeli olacağını göstermiştir. Taban kilinin dayanımı, tabanın eğimi ve şev geometrisi duraylılığı denetleyen başlıca faktörlerdir. Ana nakliye yolu boyunca ve dış döküm sahasındaki paşalarda gözlenen diğer duraysızlıklar, dairesel kayma yüzeyleri boyunca meydana gelmiş ve pasa malzemesinin makaslama dayanımı tarafından denetlenmiştir. Geriye dönük analizlerin sonuçları, ayrıca, hem paşanın hem de taban kilinin makaslama dayanımının yenilme sırasında ani şekilde artık (residüel) değerlere doğru azaldığını ve laboratuvar testlerinden elde edilen artık değerlerle uyum gösterdiğine işaret etmiştir. Ana nakliye yolunu çevreleyen pasa yığınları için dairesel kayma, dreglayn dökümü yığınlar için de aktif-pasif kama modeli kabul edilerek farklı geometrik durumlar için duraylılık analizleri alternatifli olarak yapılmıştır. Ayrıca dreglayn dökümü yığınların duraylılığını arttırmak için zayıf taban kili üzerine kireçtaşı dolgusunun serilmesi ve yığının önünde topuk oluşturulması gibi iki yöntem analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. İki boyutlu duraylılık analizlerinin sonuçları en etkin yöntemin kömür üretiminden sonra ocak tabanına kireçtaşı bloklarının serilmesi işlemi olacağını göstermiştir.Dairesel kayma modeli kabulüyle ana nakliye yolu kenarlarında yeralan yığınlar için yapılan analizler TKİ tarafından önerilen ve 35°'lik genel şev açısı esas alınmış olan ilk projenin revize edilmesi gerektiğine ve yığınlar tamamen drene edildiği takdirde 25°'lik genel şev açısının duraylı koşulları sağlayacağını göstermiştir. Ayrıca ana nakliye yolu seviyesinin üzerinde yükselecek bir su tablasının güvenlik katsayısında %12 civarında bir azalmaya neden olacağı da açıktır. Çeşitli seçenekler için yapılan analizlerin sonuçları, güvenlik katsayısının paşanın geometrik parametrelerine bağlı değişimini gösteren grafikler halinde verilmiştir. Ana nakliye yolunun uzun süreli emniyeti için minimum 1.2 veya 1.25, tercihan 1.3 güvenlik katsayısının tasarım amacıyla dikkate alınması önerilmiştir. Ayrıca Eskihisar işletmesinde gelecekte yapılacak uygulamalar ve güvenli madencilik çalışmaları için gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Since mining began at the Eskihisar strip coal mine, which is operated by Turkish Coal Enterprises (TKİ) to produce coal for the Yatağan Thermal Power Plant, instabilities in spoil piles have been encountered. This study was performed to determine the geotechnical properties of the spoil material and the underclay, to investigate optimum slope parameters to construct stable spoil piles, and to recommend possible control and remedial measures to improve the stability. In this investigation, geometrical parameters of the spoil piles throughout the pit were measured by topographical survey, groundwater conditions prevailing in spoil piles were evaluated and the variations in the dip of weak underclay on which spoil is dumped were recorded. The composition of the spoil material and spoil-floor contact were investigated throughout two boreholes drilled on unstable spoil piles and standard penetration tests were also carried out. In addition, laboratory tests were performed out to determine geomechanical properties of both the spoil and underclay. The investigated spoil material is represented by sand-silt-clay sized material with occasional blocks. The spoil has a very low cohesion. The floor soil is composed of plastic silty clays and clayey silts of very low permeability. Ripping operation at the pit bottom cause a significant reduction in shear strength of the underclay. Observations performed on unstables piles and the results of back analyses revealed that the spoil piles adjacent to slices move towards the cut and bi- planar wedge mechanism is a realistic mode of instability for these piles. It is also evident that shear strength of the underclay, floor dip and slope geometry appeared to be the main factors controlling stability. The other instabilities, observed in older piles located along the haul road and at the outside dumping yards, were controlled by the shear strength of the spoil material and occurred along circular failure surfaces. The results of the back analyses also indicated that shear strength of both the spoil and underclay sharply decreased to residual values at the time of the failure and showed a good agreement with the residual values derived from laboratory tests. Stability analyses were alternatively performed for various geometrical configurations, floor dips and ground water conditions, assuming circular failure model, and a bi-planar wedge model for the spoil piles surrounding both sides of the haul road, and dumped by the dragline, respectively. Besides, in order to improve the stability of spoil piles dumped by the dragline two methods, such as spreading of a limestone rockfill on weak underclay and construction of a toe berm infront of the pile analysed and evaluated. The results of two-dimensional stability analyses indicated that the most effective method appeared to be spreading of the limestone rockfill on the pit floor after coal production.IV The analyses carried out for the piles located along the haul road assuming a circular failure model revealed that the preliminary project proposed by TKİ and based on an overall slope angle of 35° should be revised and a final slope angle of 25° appeared to provide stable conditions if the piles are fully drained. It is also evident that a groundwater table rising up in the spoil above the haul road level causes a reduction of about 12% in the factor of safety. The results of the analyses performed for various alternatives are illustrated in form of graphics showing the variation of factor of safety with geometrical parameters of the pile. A minimum factor of safety of 1.2 or 1.25, preferably 1.3, is suggested for design purpose considering the long term safety of the haul road. Besides, necessary recommendations for future applications and safe mining operations in the Eskihisar mine are made.