Agresif b hücreli lenfomalarda double-ekspresor grupların belirlenmesi, bu grupların moleküler etiyopatogenezinde rolü olabilecek DNA tamir gen protein ekspresyonlarının belirlenmesi ve prognostik öneminin araştırılması
Determination of double-experessor groups in aggresive B-cell lymphoma, determining dna repair gene proteins expression which may have A role in molecular etiopathogenesis of these groups and prgnosti̇c significance
  1. Tez No: 471361
  2. Yazar: MUHAMMED HASAN TOPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Patoloji, Hematology, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İmmünhistokimyasal olarak MYC ve BCL2 ekspresyonu izlenen diffüz büyük B-hücreli lenfoma olguları, double-ekspresor lenfoma grubu olarak tanımlanmaktadır ve bu grubun kötü prognoz ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca olgular, immünhistokimya ile germinal merkez B-hücre benzeri/-dışı olarak gruplanarak hücre orijini belirlenmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda, Ocak 2007 ile Haziran 2015 tarihleri arasında retrospektif olarak incelenen diffüz büyük B-hücreli lenfoma, NOS tanılı 90 olgu değerlendirildi. Bu olgulara ait klinik ve demografik veriler incelenerek immünhistokimyasal değerlendirmeleri ve toplam sağkalım analizleri yapıldı. Klinik ve demografik olarak yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi, Ann Arbor evresi, R-IPI skoru ve NCCN-IPI skoru değerlendirildi. İmmünhistokimyasal olarak; double-ekspresör lenfoma grubunu belirlemek için MYC ve BCL2, germinal merkez B-hücre benzeri/-dışı grupları belirlemek için CD10, BCL6 ve MUM1, lenfoma etiyopatogenezinde rolü olabilecek translokasyonlara neden olan DNA kırıkları oluşumunda ve tamirinde görevli AID, UNG, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, P53 ve ATM protein ekspresyonları değerlendirildi. Olguların ortanca yaşı 59 olup, cinsiyetlerine göre erkek/kadın oranı 0,95 olarak bulundu. MYC proteininde ≥%40 ve BCL2 proteininde ≥%50 immünekspresyon izlenen 11 olgu (%12,2) double-ekspresor DBBHL olarak gruplandı. Çalışmamızda; yaşın 60'tan büyük olması , ileri Ann Arbor evresi, yüksek R-IPI ve NCCN-IPI skoru, ≥%40 MYC immünekspresyonu ve yüksek Ki67 proliferasyon indeksinin düşük toplam sağkalım ile ilişkili bulundu. Double-ekspresor lenfoma grubunda düşük toplam sağkalım seyri izlenmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. AID, UNG, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, P53 ve ATM immünekspresyonları ile double-ekspresor lenfoma ve toplam sağkalım arasında ilişki saptanmadı. P53 ve MYC immünekspresyonlarının birlikteliğinin anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Cases of diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) which immunohistochemically exhibit MYC and BCL2 expressions are defined as double-expressor lymphomas and they are associated with adverse prognosis. Cases may also be grouped as germinal center B-cell-like (GCB) and non-GCB to determine the cell of origin. In this study, 90 cases of diffuse large B-cell lymphoma, NOS diagnosed between the dates of January 2007 and June 2015 have been evaluated retrospectively. For this purpose, clinical and demographical data including age, sex, localization of tumor, Ann Arbor stage, R-IPI and NCCN-IPI scores belonging to patients were collected and immunohistochemical evaluations as well as overall survival analyses have been carried out. For immunohistochemical evaluation; MYC and BCL2 protein expressions were used to determine double-expresor lymphoma group, while CD10, BCL6 and MUM1 expressions were used to determine non-/GCB groups. Also, protein expressions of AID, UNG, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, P53 and ATM were assessed since these proteins take role in formation and repair of double strand breaks, which cause translocations and may have a role in lymphoma etiopathogenesis. Median age of the cases was 59, and male/female ratio was 0.95. 11 cases (12.2%) which exhibited ≥%40 MYC and ≥%50 BCL2 immunexpressions were classified as double-expressor DLBCL. Age greater than 60, advanced Ann Arbor stage, high R-IPI and NCCN-IPI scores, ≥%40 MYC immunexpression and high Ki67 proliferation index were all associated with lower overall survival. Although a trend of lower overall survival was observed in the double-expressor lymphoma group, this was not proven to be statistically significant. Also, no significant relation between AID, UNG, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, P53 and ATM immunexpressions with double-expressor lymphoma and overall survival could be detected. It was seen that the association of P53 and MYC immunexpressions were significant.