Hipertansif serebrovasküler olay ile BNP (Brain natriüretik peptid) arasındaki ilişki
Relationship between cerebrovasculer events and brain natriuretic peptide (BNP)
  1. Tez No: 230306
  2. Yazar: AYHAN SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Brain Natriüretik Peptid (BNP), volüm ve basınç yüküne yanıt olarak kardiyak ventriküllerden salgılanan peptid yapısında bir nörohormondur. Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermektedir ki plazma BNP düzeyi kardiyovasküler hastalıklarda özellikle de kalp yetersizliği ve akut koroner sendromun tanı ve tedavisinde kullanışlıdır.Çalışmamızda serebrovasküler hastalık (SVH) gelişen hastalarda yükselmiş BNP değerlerinin hipertansiyondan bağımsız olup olmadığını, ayrıca hipertansif hastalarda SVH gelişme riski açısından plazma BNP düzeyinin kullanılabilirliğini araştırmayı amaçlamaktayız.Çalışmaya Acil Servise olay başlangıcından itibaren ilk 4-12 saat içinde başvuran hipertansif SVH gelişen 30 olgu (1. grup), normotansif olup SVH gelişen 30 olgu (2. grup) ile hipertansif olupta SVH gelişmemiş 20 olgu (3. grup) alındı. Hastalar elektrokardiyografik, ekokardiyografik, bilgisayarlı beyin tomografisi, BNP düzeyleri açısından değerlendirildi. İstatistiksel yöntem olarak pearson ve spearman korelasyon analizi, Kruskal-Wallis, t testi, ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Brain natriuretic peptide (BNP) is a neurohormone produced mainly by ventricular myocytes in response to increased end-diastolic pressure, or volume, of the ventricles. It was shown in recent studies that plasma BNP level was useful for prognosis and treatment of cardiovascular diseases, namely in heart failure and acute coroner syndrome.We aimed to investigate whether elevated plasma BNP levels correlate with hypertension (HT) in patients with cerebrovasculer diseases (CVD) or not. Also we aimed to evaluate the use of plasma BNP levels for predicting CVD risk in hypertensive patients.All the patients included in the study entered emergency department in 4-12 hours after the development of CVD and/or hypertensive symptoms. They were divided into three subgroups. First group included patients with a history of HT who developed CVD (30 cases). Second group included patients who developed CVD without any history of HT (30 cases). Finally, the third group consisted of the patients with a history of HT but not CVD (20 cases). All the patients were evaluated by means of electrocardiography, echocardiography, computerized brain tomography and BNP level. Pearson and spearman correlation analyze, Kruskal-Wallis, t test and Chi-square tests were used as statistical methods.