Jigsaw IV öğrenme tekniğinin hemşirelik öğrencilerinde arteriyal kan basıncı uygulamasına yönelik akademik başarılarına ve psikomotor beceri performanslarına etkisi
The effect of jigsaw IV learning technique on academic success and psychomotor skills performance for arterial blood pressure application in nursing students
- Tez No: 471385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Hemşirelerin başarılı sağlık profesyoneli olabilmeleri bireysel ve mesleki açıdan sürekli gelişmeleri, yeniliklere uyum sağlayabilmeleri ve toplumun gereksinimlerine yanıt verebilmeleri ile mümkündür. Son yıllarda hemşirelik eğitiminde özellikle de mesleksel beceri eğitiminde aktif yapılandırmacı yaklaşımların öğrenme becerilerini kolaylaştırdığı vurgulanmaktadır. Bu çalışmada jigsaw IV tekniğinin öğrencilerin arteriyal kan basıncı akademik başarısına ve arteriyal kan basıncı beceri performans düzeylerine etkisi ile öğrencilerin jigsaw tekniğinine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende yürütülen bu çalışma, Şubat-Mart 2017 tarihlerinde deney grubundaki öğrencilere (n=30) haftada 2 saat olmak üzere dört haftada toplam 8 saat Jigsaw IV öğrenme tekniği aktiviteleri uygulanırken, kontrol grubundaki öğrenciler (n=30) ise geleneksel öğrenme yöntemi ile eğitim almışlardır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Arteriyal Kan Basıncı Akademik Başarı Testi”,“Arteriyal Kan Basıncı Beceri Performans Testi”ve“Jigsaw Görüş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır Verilerin analizinde yüzdelik, frekans, Cronbach Alpha, Mann Whitney U Testi, Independent T Testi ve Wilcoxon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductıon and Objectıve: For nurses, being a successful health professional is possible with constant individual and occupational progress, orienting themselves to novelty and meeting the needs of the population. In recent years, it is emphasized that the active constructive approaches facilitate the learning skills in nursing education especially in occupational skills education. In this study, we aim to determine the impact of Jigsaw IV technique on students' academic achievements regarding arterial blood pressure and their arterial blood pressure performance skill level as well as students' comments on jigsaw technique. Material and Method: In this study, which is carried out in an experimental pattern with pretest-posttest control groups through February-March 2017, students in control group (n=30) received traditional training while the experimental group (n=30) had Jigsaw learning technique activities for 2 hours a week for 4 weeks, 8 hours in total. Research data was collected through“Personal Information Form”,“Arterial Blood Pressure Academic Achievement Test”,“Arterial Blood Pressure Skill Performance Test”and“Jigsaw Opinion Scale”. Percentage, frequency, Cronbach Alpha, Mann Whitney U Test, Independent T Test and Wilcoxon Test were used for the data analysis.