Subkutan ilaç uygulama becerisine yönelik tasarlanan bilgisayar temelli simülasyon sisteminin öğrencilerin kaygı düzeyleri ve psikomotor beceri performansına etkisi
The effect of computer based simulation system designed for subcutaneous drug application skills on the students anxiety levels and psychomotor skills performance
- Tez No: 471386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Bilgisayar temelli simülasyon sistemlerinin bilgi ve beceriyi entegre ederek, öğrenciye yaparak öğrenme ortamı oluşturması hemşirelik eğitim sürecine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu araştırmada hemşirelik eğitiminde subkutan ilaç uygulama becerisi kazandırmaya yönelik tasarlanan bilgisayar temelli simülasyon sisteminin öğrencilerin subkutan enjeksiyon uygulama beceri performansları ile gerçek hastada subkutan enjeksiyon uygulama süresince oluşan kaygı düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kontrol (n:70) ve müdahale (n:70) gruplu yarı deneysel desende yürütülen araştırma Şubat-Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilk olarak simülasyon sistemi tasarlanmış olup, kontrol grubundaki öğrenciler beceri eğitimlerini geleneksel yöntem ile müdahale grubundaki öğrenciler ise yeni tasarlanan simülasyon sistemi ile gerçekleştirmişlerdir. Araştırmanın verileri“Birey Tanıtım Formu”,“Sürekli-Durumluk Kaygı Ölçeği”,“Subkutan İlaç Uygulamasına Yönelik Beceri Performans Listesi”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, frekans, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION AND OBJECTIVE: It is stated that computer-based simulation systems have positive contributions to the education process with features such as creating a learning environment for students by integrating knowledge and skills. In this study, it has been aimed to investigate the effect of computer based simulation system, designed to give subcutaneous drug application skills in nursing education, on the performances of subcutaneous injection application skills of students and the anxiety levels of actual patients during subcutaneous injection. MATERIAL AND METHOD: The research, which was conducted in semi-experimental design with control (n: 70) and response (n: 70) groups, was conducted between February and May 2017. In the study, firstly the simulation system was designed, the students in the control group carried out the skill performance trainings in the traditional way and the students in the response group carried it out with the newly designed simulation system. The data of the research were collected by using“Individual Description Form,”“State-Trait Anxiety Scale”,“Skill Performance List for Subcutaneous Drug Application”,“”Visual Comparison Scale". Percentile, frequency, Mann Whitney U Test were used in the analysis of the data.