İscehisar yöresi (Afyon KD) bölgesel metamorfitlerinin petrografik ve yapısal incelenmesi
- Tez No: 47142
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ÜMİT TOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET İnceleme alanı, Afyon kuzeydoğusunda İscehisar ilçesi ve civarında yüzeylenen metamorfik serileri içine almaktadır. Afyon Metasedimanter Grubu olarak tanımlanan tortul kökenli istif şist, kuvarsit, metakonglomera, fillit ve metakarbonatlardan oluşur. Doğanlar Şistleri ve Çakmak Kuvarsiti Alt Metamorfitleri oluşturan litostratigrafi birimleridir. Kaledoniyen Orojenezi'nin erken evresinde (Mİ) başkalaşım geçirmişlerdir. Üst Metamorfitleri oluşturan litostratigrafi birimleri ise Deliktaş Meta-konglomerası (buzul konglomerası), Ballıca Fılliti ve îscehisar Mermeri olarak tanımlanır. Kaledoniyen Orojenezi'nin geç evresinde (M2) başkalaşım geçirdiği kabul edilmektedir. İnceleme alanı güneyinde tanımlanan litostratigrafi birimleri üzerine açılı uyumsuz olarak Orta -Üst Devoniyen yaşlı Değirmendere Rekristalize Kireçtaşı (Anadolu Platform çökelieri) gelmektedir. Afyon Metasedimanter Grubu üzerinde yüzeylenen en yaşlı sedimanter birim, metamorfitler üzerine açılı uyumsuz olarak gelen Üst Permiyen- Alt Triyas yaşlı Elmacık Polijenik Konglomerasıdır. Afyon Metasedimanter Grubu Devoniyen öncesinde düşük-orta sıcaklık, düşük basınç ve düşük-orta sıcaklık, orta-yüksek basınç koşullarında gelişen ilerleyen iki farklı metamorfizmadan etkilenmiştir. Alt Metamorfitleri etkileyen birinci metamorfizma sonucu klorit -» biyotit -» granat -» kordiyerit mineral zonlaması gelişmiştir. Bu metamorfik birimler yaklaşık 2-3 kb basınç ve 300 - 530 °C sıcaklık aralığındaki metamorfizmadan etkilenmişlerdir. Üst Metamorfitleri başkalaşıma uğratan ikinci metamorfizma ise Geç Kaledoniyen evresinde etkili olmuştur. Bu metamorfizma sonucu klorit -> biyotit-> kloritoyid -> andaluzit / dişten zonlanması gelişmiştir. Dişten + kloritoyid mineral parajenezlerinin Üst Metamorfitlere ait Deliktaş Meta-konglomerasında gözlenmesi ile 300 - 550 °C ve 3 - 6 kb basınç aralığında metamorfizma geçirdikleri tespit edilmiştir. Kıvrımlanmanın yoğun olarak gerçekleştiği inceleme alanında yapısal analizlerle Afyon bölgesel metamorfitlerinin en az beş kıvrımianma evresinden etkilendiği saptanmıştır. Metamorfizmanın son evresi bölgede yükselmeyi takip eden ktrıklanma evresidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation area is situated on the İscehisar township which is located northeast of Afyon. The regional metamorphic series are called as Afyon Metasedimantery Group, are consist of schist, quarfcrite, meta-conglomerate, phyllite and meta-carbonate, which are sedimentary in origin. The basement, lithostratigraphical units of Lower metamorphites are consist of Doğanlar Schist and Çakmak Quartzite. They are affected by Early Caledonian Orogeny (Ml). lithostratigraphical units of Upper metamorphites are named as Deliktas Meta- conglomerate (glacial conglomerate), Ballıca Phyllite and Iscehisar Marble. At the end of Caledonian Orogeny (M2) metamorphed to these series. Middle - Upper Devonian ages Degirmendere Recrystalized Limestone (Anatolian Platform deposits) which is located in southern of Afyon is overlain as unconformability to these series. Upper Permian and Lower Triassic ages older sedimantary rocks which is cover of Afyon Metasedimentary Group is called as Elmacık Poligenic Conglomerate. Two different progresive metamorphisms are low / medium temperature - medium pressure and low temperature - medium / high pressure, affected during Pre - Devonian age. The first metamorphic zone Lower Metamorophites is chlorite -» biotite -> garnet -» cordierite. At this zone, the existence of garnet and cordierite asseblage indicates a temperature 500 °C and a pressure approximataly 4 Kb. The second metamorphism which is metamorphosed on Upper Metamorphites occurance of the chlorit -» biotite -» chloritoid -» andaluzite / kyanite zone. Kyanite and chloritoid assemblage which are apparence in Deliktas Meta-conglomerate, is indicates 300 - 550 °C and 3 - 6 Kb high pressure area. As result of intensive folding took place in the study area, there are five different folding phase of Afyon Metasedimentary Group. At the end of metamorphic stage is fracturing which depend on regional uplifting.