Bayat (KD-Afyon) yöresi bölgesel metamorfitlerinin petrografik ve yapısal incelenmesi
  1. Tez No: 55395
  2. Yazar: MEHMET NURİ BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ÜMİT TOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET YBAG-0044/DPT araştırma projesi kapsamında Yüksek Mühendislik tezi için araştırma konusu olarak öngörülen bu çalışma ile Afyon K25-b1, b2, b3, d ve c2 paftaları dahilinde yüzeylenen bölgesel metamorfitlerin petrografik, petrolojik ve yapısal açıdan çözümlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında yüzeylenen ve 'Afyon Metasedimanter Grubu' adı altında toplanan bölgesel metamorfik seriler farklı zaman ve koşullarda birden fazla metamorfizma geçirmiş litoloji topluluklarından oluşmaktadır. Alt Metamorfitler olarak adlandırılan ve metamorfik serilerin çekirdeğini oluşturan, regresif istif karakteri sunan Doğanlar Şistleri ile üzerinde yapısal uyumlu olarak gözlenen Çakmak Kuvarsiti muhtemelen Erken Kaledoniyen orojenezinde (M1) metamorfizması geçirmişlerdir. Muhtemelen Ordovisiyen sonu-Silüriyen başında gelişen bölgesel buzullanmanın örnekleri olarak kabul edilen Deliktaş Metakonglomerası ve üzerine transgressif olarak gelen Ballıca Filliti ve İscehisar Mermeri Üst Metamorfitleri oluşturan litofasiyeslerdir. Gerek mesozkopik gerekse mikroskopik ölçekte birden fazla kıvrımlanma olayı gösteren Üst Metamorfitler muhtemelen Geç Kaledoniyen orojenezinde (M2) metamorfizması geçirmişlerdir. Tüm bu birimler Üst Permiyen-Alt Triyas yaşlı polijenik çakıllı Elmacık Konglomerası, Orta Triyas yaşlı Gözsüzlü kireçtaşları ve Neojen yaşlı Volkanik birimler tarafından açısal uyumsuz olarak örtülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study proposed to be an M.S Thesis and supported by YBAG- 0044/DPT Research Project aims to investigate petrographic, petrologic and structural characteristics of the regional metamorphic rocks contained in the topografic map sheets of Afyon K25-b1, b2, b3, dand c2. Regional Metamorphic series exposed in the study area are named as“Afyon Metasedimantery Group”and consist of lithologic assemblages which have undergone polyphase metamorphism at different times and conditions. The Doğanlar Schists showing characteristics of a regressive sequence and structurally conformable Çakmak Quartzite are named as Lower Metamorphites which constitutes the core of the metamorphic series have been subjected to (M1) metamorphism propbably during Early Caledonian Orogeny. The Deliktaş Conglomerates which are thought to be the products of Late Ordovician-Early Silurian regional glaciation and transgressively overlying Ballıca Phyllite and Iscehisar Marble are the lithofacies of Upper Metamorphites. The Upper Metamorphites containing both mesoscopic and microscopic folds of polyphase origin are the result of (M2) metamorphism occured propably during Late Caledonian Orogeny. All this units are overlain with an angular unconformity by the Upper Permian-LowerTriassic, polygenetic Elmacık Conglomerate, Middle-Triassic Gözsüzlü Limestone and Neogene Volcanic Units.