Afyonkarahisar yöresi mermer ocaklarında radon (Rn-222) gazı analizleri
The analyses of radon (Rn-222) activity in marble quarry in Afyonkarahisar region
- Tez No: 275819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ORUNCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsanların doğal kaynaklardan aldıkları radyasyonun % 50'sini radon ve bozunum ürünleri oluşturur. Radonun reaktivitesi zayıftır. Bu nedenle, teneffüs edildiğinde dokulara kimyasal olarak bağlanmaz. Ancak, radon bozunma ürünleri, toz ve diğer parçacıklara tutunarak radyoaktif aerosoller oluştururlar. Bu nedenle, taşınarak solunum yoluyla alınabilir ve maden ocakları gibi riskli bölgelerde, doğrudan olmasa da radon gazı konsantrasyonu insan sağlığı açısından çeşitli riskler doğurabilir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki mermer ocaklarının % 24'ünün bulunduğu Afyonkarahisar maden ocakları bölgesinde radon gazı aktivitelerini belirlemektir. Bu amaçla İscehisar ilçesi mermer ocakları lokasyonunda belirlenen 8 farklı noktadan belirli periyotlarla alınan toprak gazı örnekleri üzerinde A.K.Ü. F.E.F. Fizik Bölümü Nükleer Fizik Laboratuarı'nda radon gazı analizleri yapılmıştır.Numunelerin analizi sonucunda belirlenen bölgenin toprak gazında insan sağlığı açısından sorun teşkil etmeyecek düzeyde, 9,98 Bq/L - 116,39 Bq/L aralığında değişen radon aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The radiation, which people exposed, contains 50 % radon and it?s decay products. Reactivity of radon is weak. Therefore, it isn?t bound to the tissue chemically when inhaled. However, radon decay products generate radioactive aerosols by clinging radioactive dust and other particles. Thus it can be obtained through the respiratory system and in risky regions such as mines, even if not directly radon gas concentration may lead to several risks in terms of human health.The aim of this study is to determine the activity of radon gas in mines in Afyonkarahisar where the 24 % of marble quarries are located. For this purpose radon gas analysis were made in the Nuclear Physics Laboratory of Physics Department S.A.F. Afyon Kocatepe University on the samples of soil gas which were taken periodically in from eight different points in İsçehisar.As a result it was found that the radon activities determined are raged from 9,98 Bq/L to 116,39 Bq/L which seem in the permitted limits in terms of human health.