Cucurbitacin e' nin tendon onarımı sonrası gelişen adezyon üzerine etkisi
Effect of cucurbitacin e on adhesion formation following tendon repair
- Tez No: 471422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURHAN ÖZALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
El günlük hayatımızda vücudumuzun en sık kullandığımız kısımları arasındadır. Bu nedenle el yaralanmaları da oldukça sık görülmektedir. Üst ekstremite yaralanmalarında en sık yaralanan bölge parmaklar olup bu yaralanmaların bir kısmına tendon yaralanmaları eşlik etmektedir. Bu durumda tendon onarımı en kısa sürede yapılmalı ve gelişebilecek adezyonlar için gerekli önlemler alınmalıdır. Çalışmada, 36 adet Lohmann Brown cinsi tavuk kullanıldı. Aynı ekstremitede iki parmak kullanılarak 72 parmak opere edildi. Grup I' de (sham grubu) sadece tendon kılıfı insize edildi. Grup II' de (kontrol grubu) tendon kesilerek onarıldı. Grup III' de onarılan tendonun etrafındaki yumuşak dokuya dimetilsülfoksit (DMSO) enjekte edildi. Grup IV' te onarılan tendonun etrafındaki yumuşak dokuya DMSO'da çözünmüş Cucurbitacin E enjekte edildi. 21. günde sakrifiye edilen tavuklardan alınan tendonlar histopatolojik ve biyomekanik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hand is amongst the most frequently used part of our body in our daily life. Therefore hand trauma is very common. Fingers are the most affected part in upper extremity injuries and tendon injuries are present in a significant amount of those injuries. In such injuries tendon repair should be done as soon as possible and measures should be taken to prevent possible postoperative adhesions. Thirty six Lohmann Brown chickens were used in the study. Two fingers of the same extremity (third and fourth) were chosen and 72 toes were operated. Tendons were only exposed and tendon sheath was cut in Group I (sham group). Tendons were cut and repaired in Group II (control group). Dimethylsulfoxide (DMSO) was injected to the surrounding tissue of the repaired tendon in Group III. Cucurbitacin E dissolved in DMSO was injected to the surrounding tissue of the repaired tendon in Group IV. Chickens were sacrificed on postoperative day 21. Histopathological and biomechanical examinations were done.