Ecballium elaterium bitkisinde hücre süspansiyon kültürü tekniği ile sekonder metabolit (kukurbitasin B) üretimi
Secondary metabolite (cucurbitacin B) production in Ecballium elaterium by cell suspension culture techniques
- Tez No: 164742
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ecballium elaterium, halk arasında sinüzit tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Kukurbitasin B, antienflamatuar aktiviteden sorumlu madde olarak izole edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, E. elaterium' ûa hücre süspansiyonu kültürü tekniği kullanarak kukurbitasin B miktarını arttırabilmektir. Kallus kültürleri gövde düğümlerinden, değişik büyüme düzenleyicileri; 1 mg/l BA, 0.5 mg/l NAA (1. ortam), 1 mg/l BA, 0.1/1 mg NAA (2. ortam, 2. ortam 1. alt kültür kallusu) ve 2 mg/l 2,4-D, 1 mg/l Kinetin (3. ortam) taşıyan MS ortamlarından elde edilmiştir. 1., 2. ve 2. ortam 1 alt kültürleri kalluslarının 2. ortamda ve 3. ortam kalluslarının 4. ortamda (1 mg/l 2,4-D, 0.5 mg/l Kinetin) süspansiyon kültürleri hazırlanmıştır. Hücre süspansiyon kültürlerinde kukurbitasin B tespit edilemediği için uyarıcı ilave edilmesi düşünülmüş ve uyarıcı konsantrasyonu ve ilave edilme zamanının kukurbitasin B oluşumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Test edilen uyarıcılar, bira mayası, metil jasmonat ve potasyum dihidrojenfosfat, kukurbitasin B üretimini önemli oranda arttırmıştır. Metil jasmonat kullanıldığında 1. ortam, 2. ortam 1. alt kültürde (başlangıç, 200 pM MJ) ve 2. ortamda (6. gün 50 uM MJ) maksimum kukurbitasin B konsantrasyonları sırasıyla 6.138, 6.023 ve 5.866 mg/l olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada en yüksek kukurbitasin B, fosfat miktarının, 2. ortamda 12. gün 340 mg/l'e arttırılması ile elde edilmiştir (6.453 mg/l). Bu sonuçlar, E. elaterium hücre süspansiyon kültüründe uyarıcı ilavesinin kukurbitasin B üretimini arttırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ecballium elaterium has wideiy in theof sinusitis in Turkîsh folk medicine, Cucurbitacin B hasas îhe prineipletor antiinflammatory effect, The aim of thisis to increase cocyrbifacin B content in £ elaterium byceli culture techniques, Callus cultures werefrom the stemon MS mediumwrthgrowth1 mg/l BA, 0,5 mg/l NAA (medium 1), 1 mg/l BA, 0,1 mg/l NAA (medium 2, thefirst subculture calius of medium 2), and 2 mg/l 2,4-D, 1 mg/I(medium 3). Suspension cultures werein medium 2 from medium 1, 2and the first subcuitureof mediurn 2; in medium 4 (1 mg/l 2,4-D, 0.5 mg/l Kînetîn) from medium 2 and 3As eucurbitacîn B could not be determined in celi suspension cultures, than addition of elicitorsand the effect of elieitor concertration and addition time on cuourbîtacîn B formatîon was investîgated, Yeast extract, metliyi jasmonate and potassium dihydrogen phosphateas elicitors and they haveeucurbitacîn B contents signifîeantly, When methyl jasmonate was used, the maxirnum cucurbitacin Bwere 6.138,andmg/I and were found in medium 1, the firstof medium 2 (on the day of înoculatton, 200 pM) and medium 2 (on day 8, 50 (iM), respectively, in this study, theeucurbitacîn B yields waswithof to 340 mg/l inZ on day 12 (8.453 mg/l). These that the addition ofto Eceli couldcucurbitacin B production.