Türkiye'deki perfüzyonistlerde işe bağlı gerginlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of work-related strain levels perfusionists in Turkey
  1. Tez No: 471431
  2. Yazar: DOĞU EMRE YALTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İşe bağlı gerginlik, çalışan kişinin etrafındaki ruhsal bunalıma neden olabilen unsurlara göstermiş olduğu refleksler olarak tanımlanmaktadır. Stresle beraber işe bağlı oluşan gerginlik en belirgin olarak, sağlık sektörü gibi iş yükünün ağır olduğu, yoğun mesai saatlerine sahip ve insanla direkt olarak sözel ve fiziksel uğraş isteyen iş örgüsüne sahip olan sektör ve organizasyonlarda görülmektedir. Perfüzyonistler kardiyak ameliyatlarda görev alan sağlık uzmanlarıdır. Özellikle açık kalp ameliyatları gibi yüksek risk arz eden ameliyatlarda görev alması, alınmış olan teorik ve uygulamalı eğitim altyapısının yeterliliği, ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonlara karşı hızlı bir şekilde müdahale etme gerekliliği, ekibiyle olan uyumluluk derecesi, uzayabilen vaka saatleri, acil vaka yönetimleri, icap ve nöbet durumları gibi önemli etkenler göz önüne alındığında mesleğin son derece risk arz eden ve hayati hatalara kapalı bir meslek olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye'deki perfüzyonistlerin işe bağlı stres ve gerilim düzeylerini değerlendirerek bununla ilişkili faktörleri bulup saptamak bizim araştırma konumuzun amacını oluşturmuştur. 2016-2017 yılları arasında, Türkiye'de halihazırda çalışmakta olan perfüzyonistlerden araştırma kapsamına aldığımız 200 perfüzyoniste, sosyodemografik özellikler, iş ile ilgili değişkenler ve işe bağlı gerginlik anketinden oluşturulmuş olan toplamda 35 soru içeren anket formu uygulatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work related strain is as defined as reflexes in which the worker has shown to the elements that can cause psychological depression around him. With the stress, work related strain with stress is most evident in that sector and organization that have got with the heavy workloads such as the healthcare sector and busy work hours and work patterns that require direct conversational and physical effort by people. Perfusionists are health experts engaged in cardiac surgery. Especially in the case of high-risk operations like as open heart surgery and the learned of the theoretical and practical training required and the need to intervent to quickly response the complications may be during the operations and the adapt with the surgeon crew, long surgery hours, emergency surgery interventions and with the needs and watching situations that job getting be turns out that your profession is a profession that is extremely risky and vital to any failure. The purpose of subject of our research subject was to determine the factors related to work by assessing stress and tension levels related to the work of perfusionists in Turkey. Between 2016 and 2017, a poll consisting to 35 questions from he sociodemographic characteristics, work-related variables and work-related stress pools applied to 200 perfusionists who were included in the study of perfusionists currently working in Turkey.