Belirtisiz istatistliğin eğitime uygulanması
An Application of fuzzy statistics in education
  1. Tez No: 47144
  2. Yazar: BAKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
IV ÖZET 3u araştırmanın temel amacı, günlük hayatımızın çeşitli safhalarında ve bu arada eğitimde bir sınıfın, bir öğrencinin veya bir okulun başarısını istatiksei olarak hesaplamada kullanılan merkezi eğilim ölçüleri ( aritmetik ortalama, mod, medyan gibi ) yerine özellikle uç değerlerin bulundu.su, ortalama hesaplama işlemlerinde Belirtisiz Beklenen Dş.şer (BBD)'in daha iyi sonu verdiğini göstermektir. Araştırmada 1. Bölümde belirtisiz ölçüm kavramı, belirtisiz istatistik kavramları verilerek matematiksel olarak bel irtisizl ik üzerinde durulmuş, sonra BBD ve merkezi e-gilim ölçüleri incelenmiştir. Son olarak da BBD'nin eğitimde uygulamaları örneklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic purpose cf this study is to show that“fuzzy expected value”(BBD) qives better result than the averages (arithmetic mean, mode *nd median) which are used in the statistical calculation of the students' success, class's success or the schools' success. In addition, BBC gives better results than the arithmetic mean, mode and median, especially from the point of view of extreme values. Basic mathematical tools related to fuzzy sets, fuzzy measurement concepts and fuzzy statistical concepts are given in first two sections of this study, separately. Later BBD and averages (arithmetic mean, mode and median) are examined. At the end of this study in Section 3, several examples related to the use of BBD in educational environments are given.