Cinnamomum zeylanicum uçucu yağı ile bileşenlerinin antibakteriyel aktivitesinin ve topikal antibiyotiklerle sinerjisinin araştırılması
Investigation of antibacterial activity and synergy with topical antibiotics of cinnamomum zeylanicum essential oil and its components
  1. Tez No: 471446
  2. Yazar: YENER ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Cinnamomum zeylanicum uçucu yağ bileşiminin belirlenmesi, antibakteriyel etkinliklerinin saptanması, uçucu yağ ve bileşenlerinin topikal antibiyotiklerle sinerjik etkileşim gösterip göstermeyeceğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Su distilasyonu ile elde edilen C. zeylanicum uçucu yağının bileşimi, GC-MS analizi ile tespit edilmiştir. Uçucu yağ ve bileşenlerinin antibakteriyel aktiviteleri, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ve sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenirken, topikal antibiyotiklerle sinerji çalışmaları da checkerboard yöntemi ile yapılmıştır. Bu çalışmada klinik örneklerden soyutlanan çoklu ilaç dirençli bakteriler (ÇİDB) ile standart bakteri kökenleri kullanılmıştır. Gram pozitif bakterileri temsilen Staphylococcus aureus ÇİDB, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA), Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium ATCC 6057 ve Listeria monocytogenes F 1483 kökenleri, Gram negatif bakterileri temsilen Klebsiella pneumoniae ÇİDB, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Salmonella Typhimurium ATCC 14028, Stenotrophomonas maltophilia ATCC 17666 ve Acinetobacter lwoffii ATCC 19002 kökenleri seçilmiştir. C. zeylanicum uçucu yağı ve GC-MS analizi ile majör bileşen olduğu gösterilen cinnamaldehyde bileşeninin test edilen tüm bakteri kökenlerine karşı güçlü antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu gösterildi. C. zeylanicum uçucu yağı-tetrasiklin, -neomisin ve -basitrasin kombinasyonları tüm kökenlere karşı sinerjik aktivite gösterirken, sadece cinnamaldehyde–neomisin kombinasyonu tüm bakteriler için aynı etkiyi gösterdi. Sonuç olrak, C. zeylanicum uçucu yağı ve majör bileşeni olan cinnamaldehyde'in güçlü antibakteriyel özelliğe ve topikal antibiyotikler ile sinerjik etkileşime sahip olması, uçucu yağlar ve bileşenlerinin, her gün giderek büyüyen antibiyotik direnci sorununa çözüm arayışında, bize antibakteriyel yeni seçenekler sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the composition of Cinnamomum zeylanicum essential oil, to determine antibacterial activities, and to determine whether essential oil and its components exhibit synergistic interaction with topical antibiotics. The composition of C. zeylanicum essential oil obtained by water distillation was determined by GC-MS analysis. The antibacterial activities of essential oil and its components were determined by Kirby-Bauer disc diffusion method and liquid microdilution method, while the checkerboard method was used to study synergy of the essential oil and its components with topical antibiotics chosen. Multidrug resistant bacteria (MDR) isolated from clinical specimens and standard bacterial strains were used in this study. Staphylococcus aureus MDR, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA), Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium ATCC 6057 and Listeria monocytogenes F 1483 strains representing Gram positive bacteria, Klebsiella pneumoniae MDR, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Stenotrophomonas maltophilia ATCC 17666 and Acinetobacter lwoffii ATCC 19002 strains, representing Gram negative bacteria, were selected. C. zeylanicum essential oil and the cinnamaldehyde component, indicated as the major component by GC-MS analysis, were shown to have strong antibacterial activity against all bacterial strains tested. The combination of C. zeylanicum essential oil-tetracycline, -neomycin and –bacitracin showed synergistic activity against all strains, while only cinnamaldehyde-neomycin combination showed the same effect for all bacteria. In conclusion, the strong antibacterial property of C. zeylanicum essential oil and its major component cinnamaldehyde, and their synergistic interactions with topical antibiotics, indicate that essential oils and their components may offer us new antibacterial options in search of a solution to antibiotic resistance problem that grows everyday.