Kadavradan karaciğer transplantasyonu sonrası koestazı belirlemede karaciğer enzimlerinin retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 471447
  2. Yazar: HÜLYA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH KARINCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Kadavradan karaciğer nakli sonrası biliyer komplikasyonlar morbite ve mortalitede önemli rol oynamaktadır. Erken tanı ve tedavi greft ve hasta mortalite ve morbiditesi için önemlidir. Biz nonspesifik klinik bulguları olan hastalarda karaciğer enzim değerlerinin kolestazı göstermedeki duyarlılığını sunmayı amaçladık. Materyal ve metot: Merkezimizde 2017 yılına kadara kadavradan karaciğer nakli yapılan 39 hastadan semptomları ile başvurdukları anda bakılan karaciğer enzim değerlerini retrospektif olarak inceledik. Bulgular: kliniğimize halsizlik, karın ağrısı, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı vb. nonspesifik semptomlarla başvuran 39 hastanın karaciğer enzim değerleri değerlendirildi. Hastaların 31'inde (%79) total ve direk biluribin yükselmişti. Yine hastaların23'ünde (% 58) AST ve 21 (%53) hastada ALT ve ALP yükselmişti. 30 (%76) hastada GGT yüksekliği mevcuttu. Sonuç: Kadavradan karaciğer nakli sonrasında biliyer komlikasyon gelişimi yaygın olarak görülür. Erken tanı ve zamanında müdahalesine yönelik karaciğer enzimlerinden özellikle ALP ve GGT tanıya yardımcıdır. Anahtar Kelime: Karaciğer Transplantasyonu, post-transplant biliyer komplikasyonlar, Karaciğer Enzimleri
Özet (Çeviri)
Aim: Biliary complications are an important cause of mobidity and mortaity in liver transplant patients. Early diagnosis and treatment is important for graft and patient mortality and morbidity. We aimed to present liver biochemistry profile in patients with nonspesific clinical symptoms of cholestasis. Materials and Methods: Until 2017, a total of 39 patients underwent cadaveric liver transplantations at medical center were retrospectively evaluated. We investigated the results of patients with clinical symptoms of biliary complications for liver enzymes. Results: In 31 patiens (% 79) total and direct bilirubin were elevated. In 23 patiens (%58) AST and in 21 patients (%53) ALT and ALP were highed. And in 30 patients (%76) GGT was highed. Conclusion: Biliary complications are common after liver transplantation. Especially ALP and GGT are helpfull in early diagnosis.