Karaciğer transplantasyonu yapılan hastalarda akut böbrek hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of acute kidney injury in patients with liver transplantation
- Tez No: 805136
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE HADİMİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tek merkezli, retrospektif çalışmanın amacı karaciğer nakli sonrası akut böbrek hasarının sıklığını ve risk faktörlerini araştırmaktır. Çalışmaya 100 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamıza 18 yaşından küçük hastalar, kadavradan karaciğer transplantasyonu olan hastalar ve verilerine ulaşılamayan hastalar dahil edilmemiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, komorbid hastalıklar, ASA skoru, MELD skoru, Child Pugh skoru, HES öyküsü, özefagus varis kanaması öyküsü, asit varlığı, nakil sayısı, karaciğer yetmezliği etiyolojisi kaydedildi. Hastaların preoperatif dönemde BUN, kreatinin, GFR, albümin, total bilirübin, direkt bilirübin, AST, ALT, INR, APTT, serum sodyum, serum potasyum, serum klor ve serum kalsiyum değerlerinde hastane sisteminden bakılarak kaydedildi. Bu verilere postoperatif 1.Gün ve 7. Gün 'de yeniden bakılarak kaydedildi. İntraoperatif dönemde hastalara verilen kristalloid, albümin ve diğer kolloid sıvı miktarı, eritrosit süspansiyonu, trombosit süspansiyonu, taze donmuş plazma ünitesi, intraoperatif idrar çıkışı ve anestezi süreleri kaydedildi. Hastaların intraoperatif dönemde diüretik alıp almadığı, aldıysa hangi diüretik ilacın kullanıldığı, inotropik ajan alıp almadığı aldıysa hangi inotropik ajan olduğu kaydedildi. Hastaların postoperatif dönemde renal replasman tedavisi alıp almadığı, yeniden opere olup olmadığı, postoperatif yoğun bakım yatış süresi ve hastanede kalış süresine bakıldı. Hastaların 90 günlük mortalitesi değerlendirildi. Hastalarda akut böbrek hasarı olup olmadığı 2012 yılında yayınlanan KDIGO (The Kidney Disease: Improving Global Outcomes) sınıflandırmasına göre belirlendi. Çalışmamızda ASA skoru yüksekliği, HES öyküsü, preoperatif dönemde INR, AST, ALT, total ve direk bilirübin değerinin yüksek olmasının postoperatif dönemde ABH gelişmesi açısından risk faktörü olarak bulunmuştur. ABH gelişen hastaların yoğun bakımda kalış süresinin daha fazla ve 90 günlük mortalitelerinin de artmış olarak görülmüştür. Postoperatif dönemde hemoglobin ve trombosit değeri düşük, total bilirübin ve direk bilirübin değeri yüksek, INR ve APTT daha uzun olan hastalarda daha fazla ABH görülmüştür. İntraoperatif ≥15 ünite ES replasmanı yapılan hastalarda postoperatif dönemde ABH gelişimi açısından risklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this single-center, retrospective study was to investigate the frequency and risk factors of acute kidney injury after liver transplantation. 100 patients were included in the study. Patients younger than 18 years of age, patients with cadaveric liver transplantation, and patients whose data could not be accessed were not included in our study. Age, gender, weight, comorbid diseases, ASA score, MELD score, Child Pugh score, history of HES, history of esophageal variceal bleeding, presence of ascites, number of transplants, etiology of liver failure were recorded. In the preoperative period, BUN, creatinine, GFR, albumin, total bilirubin, direct bilirubin, AST, ALT, INR, APTT, serum sodium, serum potassium, serum chlorine and serum calcium values of the patients were recorded from the hospital system. These data were recorded by looking at the postoperative day 1 and day 7 again. The amount of crystalloid, albumin and other colloid fluid given to the patients during the intraoperative period, erythrocyte suspension, thrombocyte suspension, fresh frozen plasma unit, intraoperative urine output and anesthesia times were recorded. It was recorded whether the patients took diuretics during the intraoperative period, which diuretic drug was used if they did, and if they took an inotropic agent, which inotropic agent was used. It was checked whether the patients received renal replacement therapy in the postoperative period, whether they were operated again, the duration of postoperative intensive care stay and hospital stay. The 90-day mortality of the patients was evaluated. Whether the patients had acute kidney injury or not was determined according to the KDIGO (The Kidney Disease: Improving Global Outcomes) classification published in 2012. In our study, high ASA score, history of HES, high INR, AST, ALT, total and direct bilirubin values in the preoperative period were found to be risk factors for the development of AKI in the postoperative period. It has been observed that patients with AKI have a longer intensive care unit stay and an increased 90-day mortality. In the postoperative period, patients with low hemoglobin and thrombocyte levels, high total bilirubin and direct bilirubin values, and longer INR and APTT were more likely to have AKI. Patients with intraoperative ≥15 units of ES replacement are at risk for the development of AKI in the postoperative period.