Afyonkarahisar ve Kütahya illerindeki mezbahalarda kesilen koyun, keçi, sığır karaciğerleri ile koyun aborte fetüslerinden campylobacter türlerinin izolasyonu ve identifikasyonu ile antibiyotik dirençliliklerinin tespit edilmesi
Isolation, identification and detection of antibiotic resistance of campylobacter species from sheep, goat, cattle livers and aborted sheep faetuses slaughtered in the slaughtehouses of Afyonkarahisar and Kütahya provinces
- Tez No: 471467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinden Ocak 2016 – Mayıs 2016 döneminde mezbahalarda sağlıklı olarak kesilen koyun, keçi ve sığırlardan alınan 50'şer adet karaciğer örneği ile yine aynı bölgeden Nisan 2015 – Mayıs 2016 döneminde temin edilen 44 aborte koyun fetüsünde, Campylobacter spp. varlığı arandı. Kültür tekniğiyle izole edilen suşlar, API Campy (Biomerieux, France) test kitleriyle identifiye edildi. İdentifikasyonun ardından, disk difüzyon yöntemiyle suşların antibiyotik dirençlilikleri belirlendi. İncelenen 44 aborte koyun fetüsünden, 7 adet (%15,91) Campylobacter spp. izole edildi. İdentifikasyonları yapıldığında, örneklerin 5'inin C. fetus subsp. fetus (%71,43), 2'sinin C. jejuni (%28,57) olduğu tespit edildi. Ellişer karaciğer örneğinden, 3 koyun karaciğerinde (%6) ve 1 keçi karaciğerinde (%2) Campylobacter spp. izole edildi. İzolatların 3'ünün C. jejuni (%75), 1'inin C. coli (%25) olduğu tespit edildi. Sığır karaciğerlerinden ise Campylobacter spp. izole edilemedi. Elde edilen 11 adet Campylobacter izolatının analizinde siprofloksasin ve tetrasikline %45,5, eritromisine %27,3, ampisiline %9,1 oranında dirençlilik tespit edildi. Gentamisin, kloramfenikol ve streptomisine karşı ise dirençlilik gözlenmedi. Kullanılan antibiyotikler için tespit edilen duyarlılık oranları, ampisiline %72,7, eritromisine %54,5, gentamisine %90,9, kloramfenikole %100, streptomisine %72.7, siprofloksasin ve tetrasikline %27,3 olarak bulundu. Sonuç olarak; Campylobacter türlerinin çalışma bölgemizde de abort nedenleri arasında önemli düzeyde olduğu görüldü. Ortaya konulan antibiyotik dirençlilik profili, Campylobacter türlerinin coğrafi bölgelere göre değişen oranlarda dirençlilik gösterdiğini düşünüldü. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi için, yetiştiricilerde farkındalık oluşturacak faaliyetler geliştirilip uygulanmalıdır. Epidemiyolojik harita çıkarılması amacıyla, bu tür izolasyon ve identifikasyon çalışmaları artırılarak ülke geneline yayılmalıdır
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Campylobacter spp. was investigated in a total number of 150 liver samples obtained from clinically healthy 50 sheep, 50 goats and 50 cattle slaughtered by the slaughterhouses of Afyonkarahisar and Kutahya provinces during the period of January 2016 to May 2016 and 44 aborted sheep fetuses obtained from the same region between April 2015 and May 2016. Isolated strains with the help of culture technique were identified with API Campy (Biomerieux, France) test kits. After identification, antibiotic resistance of strains was determined by disc diffusion method. Campylobacter spp. were isolated from 7 samples (15.91%) of 44 aborted sheep fetuses. After identification of Campylobacter spp. it was determined that 5 samples (71.43%) of 7 were C. fetus subsp. fetus (71.43%) and 2 samples were C. jejuni (28.57%). Out of 50 each liver samples, Campylobacter spp. were isolated from 3 sheep liver (6%) and 1 goat liver (2%). Three of isolates were identified as C. jejuni (75%), 1 of isolates as C. coli (25%). Campylobacter spp. were not isolated from cattles. When 11 Campylobacter isolates were analysed, the resistance rates for ciprofloxacin and tetracycline were 45.5%, erythromycin 27.3%, ampicillin 9.1% There was no resistance against gentamicin, chloramohenicol and streptomycin. The rates of susceptibility to antibiotics used were 72.7% for ampisiline, 54.5% for erythromycin, 90.9% for gentamicin, 100% for chloramohenicol, 72.7% for streptomycin, 27.3% for ciprofloxacin and tetracycline. As conclusion; it was seen that the types of Campylobacter had an important place among the reasons of abortion in our region as well. The profile of antibiotic resistance revealed made us think Campylobacter spp. show resistance at varying rates depending on the geographical area. To avoid the use of unconscious antiobioticsactivities that will raise awareness should be developed and implemented for breeders. For the purpose of epidemiological mapping such isolation and identification studies should be spread throughout the country at an increasin rate.