Dokimeion ışığı altında Roma İmparatorluk döneminde mermer kulanımı: İmparatorluk yönetimindeki Anadolu mermer ocaklarının işletme stratejisi ve organizasyonu
Marble usage in the light of docimium in the Roman Empire: The operation strategy and organization of Anatolian Marble Quarries under Roman İmperial rule
  1. Tez No: 187000
  2. Yazar: TULGA ALBUSTANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Albustanlıoğlu Tulga, Dokimeion Işığı Altında Roma İmparator luk Döneminde Mermer Kullanımı: İmparatorluk Yönetimindeki Anadolu Mer mer OcaklarınınÂ İşletme Stratejisi ve Organizasyonu, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Coşkun Özgünel, 416 s. ÖZET Roma'da Augustus'la başlayan imparator luk idaresince oluşturulan uzun süreli sulh ve huzur dönemi (pax romana) ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımlar elde edilmesinde  önemli bir etken olmuştur: (İ.Ö. 31­ İ.S. 68) Augustus ve Iulio­ Claudius'lar döneminde zor lu savaşÂ yıllarının izleri silinir ken, Flaviuslar ve Antoninler  döneminde (68­192) ekonomik r efahla bir likte Roma ve Anadolu kültür lerinin karşılıklı etkileşimleriyle yeni bir yaşam, kültür ve sanat anlayışının geliştiği görülüyor. Roma imparator luk idar esinin I.yüzyıl boyunca mer mer ocaklarının müteahhit eliyle işletilmesi yolunu tercih etmişÂ olduğu anlaşılıyor. I.yüzyılın sonlarına doğru imparator luk ocaklarının müteahhit aracılığıyla işletilmesi geleneği zamanla ter k ediler ek, idarenin ür etimdeki kontrol ve inisiyatifinin arttığı görülüyor. Yazıtlar sayesinde bir taşın üretim tarihi, hangi ocaktan üretildiği ür etim ve kontr ol işlemlerinin kimler tarafından ger çekleştirildiği, ocakların organizasyonu ve işleyişler iyle ilgili bilgiler elde edilebilmektedir. Bazı ocaklarda yazıtlara hiç rastlanmazken bazılarında ise sistematik bir şekilde yazıt üretilmişÂ olmasını belir li bir kaç nedene bağlayarak durumu açıklamak her ne kadar  yeter li olamamaktadır. Sınır lı sayıdaki bazı yazıtlar ise kriptik kodlar veya monogr amlar şeklindedir. Ocaklar ın müteahhitler yanında ve onlar la birlikte, doğr udan imparator luk yönetimince işletilmeye başlanmasıyla, yazıtların biçim ve içeriğinde büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Ocakların üretim teknolojisinde, jeolojik şartlardan kaynaklanan bir takım küçük far klılıklar bulunsa da, genelde tüm imparator luk ocaklarında organizasyonun aynı biçimde şekillendiği imparator luk yönetimince üretim, denetim ve sevkıyatın bütün mer mer ocakları için benzer bir çer çeve içinde  düzenlenmişÂ olduğu anlaşılıyor. Anahtar Sözcükler: Roma Mermeri, Mer mer  Ocakları, Dokimeion, Ocak Yazıtları, Mermer Organizasyonu.
Özet (Çeviri)
Albustanlıoğlu Tulga, The Marble Usage in the Light of Docimium in the Roman Empire; The Operation Strategy and Organization of Anatolian Marble Quar ries under Roman Imperial Rule,  Ph.D.Thesis, Advisor: Prof.Dr. Coşkun Özgünel, 416 p. ABSTRACT After the establishment of Roman peace (Pax Romana) The possibilities arised to recover the economical and cultural activities of Greece and Anatolia. In the period of Augustus and Iulio­ Claudians (31 B.C.­68 A.D.) a gradual recover y was realised after a long time of gr eat distr ess. The existence of quar ry mar ks which were carved or painted on the quary blocs are the major evidence in resolving the system of organization. These mar ks had different functions. The more abbreviated mar ks pertained to some internal accounting or control system. Other mar ks showing the contractor?s name, a kind of serial number, a consular  date and some other infor mation which varied according to the quar r y or the period. The system was in complete pr actice before the end of the fir st century A.D. The term nationalization indicates state owner ship of the major sour ces of supply which meant taking them under the imperial control. Docimium has the most extensive epigraphical documentation of all the imperial quar ries.  As the marble, being a new material, spread all over the Empire by the Roman system; the need for skilled cr aftsman arose in the ar eas wher e was no previous tradition of skilled marble working. This problem solved with the availability of the specialized wokmen at some quar ries. In many case, as inscriptions reveal, there was a tight control over the large part of the output of both monolithic blocs and carved ar chitectural pieces and sar cophagi, to eliminate the unsatisfactory wor kmanship. Key Words: Roman Marble, Marble Quar ries, Docimium, Quar ry Inscriptions, Marble Organization.