Hipertansiyon tanılı hastalarda tedavi uyumu ve sağlık algısı
Treatment compliance and HEALTH perception in patients with hypertension
- Tez No: 808599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tedavi uyumsuzluğu ve sağlık algısı düzeyindeki eksiklikler hipertansiyon hastalarında hastalık adına kötü prognostik faktörler olup çalışmamızda hipertansiyon hastalarına yöneltilen sorular ile tedavi uyumu ve sağlık algısı düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında Şanlıurfa ilinde merkez ilçelerde erişilebilen Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18 yaş üstü hipertansiyon tanısı olan 6 aydan daha uzun süre antihipertansif ilaç kullanan hastalardan çalışmaya katılmayı kabul edenler alındı. Gönüllülere sırasıyla katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve ilaç kullanımlarına dair bilgilerin yer aldığı Sosyodemografik Veri Formu, Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 205 kişinin yaş ortalaması 58,6±14,1 olup (min 18– maks 88) katılımcıların 108'i (%52,7) kadın, 163'ü (%79,5) evliydi. Çalışma durumu sorgulandığında 70'inin (%34,1) çalıştığı, eğitim durumu sorgulandığında ise en yüksek oranda (%35,1) ilkokul mezununun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Treatment non-compliance and deficiencies in the level of health perception are poor prognostic factors for the disease in patients with hypertension, and in our study, it was aimed to measure the levels of treatment compliance and health perception with the questions directed to hypertensive patients. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who applied to Family Health Centers accessible in the central districts of Şanlıurfa between February 2023 and April 2023 with a diagnosis of hypertension and who used antihypertensive drugs for more than 6 months and accepted to participate in the study were included in the study. Sociodemographic Data Form, Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale, and Health Perception Scale were administered to the volunteers, which included information about the participants' sociodemographic characteristics and drug use, respectively. Results: The mean age of 205 participants in the study was 58.6±14.1 (min 18 – max 88), 108 (52.7%) of the participants were female and 163 (79.5%) were married. When their employment status was questioned, 70 (34.1%) of them were working, and when their educational status was questioned, the highest rate (35.1%) was primary school graduates.