Endometriozise bağlı infertilite nedeni ile yardımla üreme yöntemi kullanılarak elde edilen gebeliklerde farklı endometriozis fenotiplerine göre prognostik faktörler ve erken gebelik sonuçlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of prognostic factors for assisted reproductive technology in women with different endometriosis phenotypes and early pregnancy outcomes
  1. Tez No: 471477
  2. Yazar: ELİF KÜLAHÇI ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada endometriozise bağlı infertilite nedeni ile yardımcı üreme teknikleri kullanılan hastalarda gebeliği etkileyen prognostik faktörleri ve hastaların endometriozis fenotipine göre gebelik sonuçlarını araştırmayı planladık. Retrospektif olarak hasta dosyalarını inceleyerek yapılan bu çalışmaya toplam 156 hasta dahil edildi ve toplam 222 ICSI (intrasitoplazmik sperm injeksiyonu) siklusu incelendi. Hastalar yüzeyel endometriozis (YE), derin infiltratif endometriozis (DE) ve ovaryan endometrioma (OE) grubu olarak üç ana gruba ayrıldı. Her grubun demografik verileri, tedavi parametreleri, embriyoloji parametreleri ve gebelik sonuçları karşılaştırılıp fenotipe göre farklılık gösteren parametreler saptandı. Bulgularda tüm hastaların transfer başına kimyasal gebelik oranı 66/165(%40), canlı doğum oranı 40/165(%24.6) olarak saptandı. Üç ana grup karşılaştırıldığında demografik verilerde YE grubunda infertilite süresi daha fazla saptandı. Anti müllerian hormon (AMH) ve antral follikül sayımı (AFC) gruplar arasında DE grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş gösterdi.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the results of assisted reproductive technology (ART) outcomes of women with endometriosis related infertility and determine the prognostic factors. Electronic database was screened and totally 156 patients with endometriosis were enrolled in the study. 222 ICSI(intra cytoplasmic sperm injection) cycles were analyzed. Cycles were divided three main subgroups; superficial, deep infiltrating and endometrioma. Demographic data, embryology parameters and pregnancy outcomes were compared in each group. As the primary result prognostic factors were defined. Overall pregnancy rate per transfer was 66/165(%40) and overall livebirth rate was 40/165(%24.5). Duration of infertility was statically longer in superficial group.