Erken başlangıçlı ankilozan spondilit hastaları ile geç başlangıçlı ankilozan spondilit hastalarının demografik, klinik ve tedavi özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 471489
  2. Yazar: ZELİHA YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SAYARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ:AS başlıca sakroiliak eklemler ve omurgayı ilgilendiren, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik, inflamatuar,romatizmal bir hastalıktır. Hastalık genellikle 2. ve 3. dekatta sık görülmekte olup, kırk yaş üstü nadir olarak görülmektedir.Bizde çalışmamızda geç başlangıçlı AS hastaları ile erken başlangıçlı AS hastalarının demografik, klinik ve tedavi özelliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji polikliniklerine başvuran,ASAS(Asesment of Spondyloarthritis International Society) sınıflama kriterlerine göre AS tanısı almış,18 yaş üstü 208 hasta alınmıştır.Hastalar geç başlangıçlı ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır.Geç başlangıçlı gruba hastalık başlangıç yaşı kırk yaş ve üzeri olan hastaların tamamı alınmıştır. Kontrol grubu olarakise her merkezden hastalık başlangıç yaşı kırk yaş ve üzeri olan her bir hastaya karşılık,üç ardışık AS hastası çalışmaya alınmıştır.Hastaların demografik, klinikve tedavi özellikleriönceden hazırlanan protokole göre karşılaştırılmıştır. BULGULAR:Çalışmamıza 52 geç başlangıçlı AS hastana karşılık,156 AS hastası kontrol grubu olarak alındı. Geç başlangıçlı AS hastalarında erkek/kadın oranı 1.1,erken başlangıçlı AS hastalarında erkek/kadın oranı 1.6 olarak bulundu.Geç başlangıçlı AS hastalarının şimdiki ve tanı anındaki yaş ortalamaları sırasıyla54.0±7.0, 49,6±6.7 yıl; erken başlangıçlı AS hastalarında ise sırasıyla 36,8±9.1 , 30.7±8.2 yıl olarak bulunmuştur.Geç başlangıçlı AS hastalarında hastalık başlangıç yaşı 47,0±6.2 yıl, erken başlangıçlı AS hastalarında 27,7±6.4 yıl olarak bulunmuştur. Her iki grup arasında başlangıç semptomu açısından geç başlangıçlı AS hastalarındaperiferik artrit istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek olarak saptanmıştır (p=0.01). Spinal mobilite ölçümleri açısından her iki grup arasındaistatiksel anlamlı fark saptanmıştır.Tedaviler açısından bakıldığında her iki grup arasında yalnızca NSAİİ kullanımı geç başlangıçlı AS hastalarında anlamlı olarak yüksek oranda saptanmıştır (p=0.023). SONUÇ:Bu çalışma ile erken başlangıçlı AS hastaları ve geç başlangıçlı AS hastalarının farklı klinik, laboratuvar bulgularına sahip olabileceği gösterilmiştir. Sonuç olarak; aksiyel tutulumun erken başlangıçlı hastalarda,periferik artritin ise geç başlangıçlı hastalarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hastalık aktivite skoru, CRP ve yalnızca NSAİİ kullanımı geç başlangıçlı grupta daha yüksek bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Ankilozan spondilit, geç başlangıçlı ankilozan spondilit
Özet (Çeviri)
AIM:Ankylosing spondylitis is a chronic inflammatory rheumatic disease that primarily affects sacroiliac joint and spine, without etiology unknown. The disease is usually seen in the 2nd and 3rd decades, and it is rarely seen over forty years of age. In our study we aimed to compare the demographic, clinical and treatment characteristics of late-onset ankylosing spondylitis patients and early-onset ankylosing spondylitis patients MATERIAL AND METHOD:In our study ,a total of 208 patients over 18 years of age who were diagnosed with AS according to ASAS criteria andwere admitted to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam UniversityMedical Faculty Rheumatology Clinics were enrolled.The patients were divided into two groups as late onset and control group.All of the patients whose diseases had started 40 and over 40 years of age, were included the late onset group.As the control group,three consecutive AS patients were enrolled for each late onset AS patient from each center. The demographic,clinical and treatment characteristics of the patients were compared according to the pre-prepared protocol. RESULTS:In our study, 52 patients with late-onset ankylosing spondylitis versus156 patients with ankylosing spondylitis as the control group were included.Male-female sex ratio was 1.1 for late onset AS patients, 1.6 for early onset AS patients.The mean age at present and at the time of diagnosis of late onset ankylosing spondylitis patients were54.0±7.0 , 49,6±6.7 years respectively,for early onset AS patients were 36,8±9.1, 30.7±8.2 years were foundrespectively.The mean age of onset of disaese was47,0±6.2years for late onset AS and 27,7±6.4 years for early onset AS.Peripheral arthritis was found to be statistically significantly higher in late-onset ankylosing spondylitis patients with as initial symptom between the two groups (p=0.01). A statistically significant difference was found between the two groups in terms of spinal mobility measurements.In terms of treatments, the use of only NSAID was detected significantly higher in patients with late-onset ankylosing spondylitis patients. CONCLUSION :We showed in this study that early and late onset AS patients can present with different clinical, laboratory andtreatmentfeatures. As a result, in early onset patients; axial involvement was detected higher on the other hand peripheral arthritis was higher in late onset patients. Disaese activite score,CRP and the use of only NSAID were found higher in late onset group. KEY WORDS:Ankylosing spondylitis, late onset ankylosing spondylitis