Pubertal dönemdeki tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda kemik mineral dansitesi ve kemik metabolizmasının değerlendirilmesi
The consideration of bone mineral densitometry ve bone metabolism among TYPE-1 diabetes mellitus patients,whose are in the pubertal period
  1. Tez No: 471505
  2. Yazar: CEYDA MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çocukluk çağının herhangi bir döneminde başlayabilen Diyabetes Mellitusun kronik komplikasyonlarından biri de iskelet sistemi üzerinedir. Kemik yapısını ve kemik metabolizmasını negatif yönde etkileyerek kemik mineral dansitesini azaltır ve ileri yaşlarda kemik kırıklarının artmasına neden olur. Sclerostin kemik metabolizması belirteci olarak yeni bir belirteçtir. Diyabetli hastalarda yükselen düzeyleri azalmış kemik mineral yoğunluğunu göstermektedir.Çalışmamızın amacı Tip 1 DM tanısıyla izlenen hastalarda çocukların kan kemik yıkım ve yapım markerları ve kemik dansitometresi ölçümü ile kemik mineral yoğunluğunun karşılaştırılması, diyabet ile osteoporoz ilişkisinin belirlenmesidir. Pubertal dönemdeki Tip 1 DM hastalarında kemik mineral dansitesi ve kemik metabolizmasının değerlendirilmesi adlı prospektif tipteki çalışmamızda, 46'sı erkek 45'i kız olmak üzere toplam 91 Tip 1 Diyabet hastası ile tamamlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve bireylere Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp anabilim dalı tarafından kemik mineral dansitometrisi ile ölçüm yapılmıştır. Hastaların %44'ünün tanı yılı 0-5 yıl arasındadır. Hasta grubunun Z skoruna bakıldığında ise %84,6'sının normal olduğu görülmüştür. Hasta grubunun Z skoruna bakıldığında ise %84,6'sının normal olduğu görülmüştür. Hastalarda osteokalsin ile BMD arasında negatif yönde orta düzeyde korelasyon ve BMD ile düzeltilmiş Z skoru arasında pozitif yönde ileri düzeyde korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak Tip 1 DM'li çocuklar düşük kemik mineral yoğunluğu açısından risklidir. Osteoporoz/osteopeni sıklığı Tip 1 DM'li hastalarda artmıştır.Sklerostin seviyesi erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha yüksektir ve sklerostin ile BMD arasında negatif korelasyon bulunmuştur.Risk faktörleri eliminasyonunun BMD üzerine etkilerinin değerlendirildiği prospektif, uzun dönem takipli çalışmalar beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the chronic complications of diabetes mellitus, which can begin at any stage of childhood, is the skeletal system. It affects bone structure and bone metabolism negatively, reducing bone mineral densities and causing bone fractures to increase in older ages. Sclerostin is a new marker as a marker of bone metabolism. Elevated levels in diabetic patients indicate decreased bone mineral density. The aim of our study was to determine the relationship between diabetic and osteoporosis in children who were diagnosed with type 1 DM by comparing the bone mineral density with the measurement of blood bone demolition and construction markers and bone densitometry in children. In our prospective study titled Assessment of Bone Mineral Density and Bone Metabolism in type 1 DM Patients in the Pubertal Period, a total of 91 Type 1 Diabetes patients, 46 of which were male and 45 were female, were completed. The individuals who agreed to participate in the study and the individuals were measured by bone mineral densitometry by Nuclear Medicine department of Celal Bayar University Faculty of Medicine. 44% of the patients are between 0-5 years of diagnosis. When the Z score of the patient group was examined, 84.6% of the patients were normal. When the Z score of the patient group was examined, 84.6% of the patients were normal. In patients, there was a strong correlation between osteocalcin and BMD in moderate correlation in the negative direction and positive correlation between BMD and corrected Z score in the positive direction. In conclusion, children with type 1 DM are at risk for low bone mineral density. The incidence of osteoporosis / osteopenia has increased in patients with type 1 DM. The level of sclerostin was higher in boys than in girls and there was a negative correlation between sclerostin and BMD. Prospective, long-term follow-up studies are needed to evaluate the effects of eliminating risk factors on BMD.