Yetişkin bireylerde kardiyometabolik riskin tanımlanmasında diyetsel faktörler, vısceral adıposıty (VAI) ve a body shape ındex (ABSI )
Dietary factors, visceral adiposity index (VA) and a body shape index (ABSİ) in the definition of cardiometabolic risk in adult individuals
- Tez No: 471508
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışma, yetişkin bireylerde kardiyometabolik risklerin tanımlanmasında diyetsel faktörler, Visceral Adiposity Index (VAI) ve A Body Shape Index (ABSI) önemini araştırmak amaçlanmıştır. Duygu Tıp Merkezi diyet polikliğine başvuran 19-65 yaş arasında, 224 yetişkin (58 kardiyovaküler risk taşıyan, 166 risk taşımayan) üzerinde yürütülmüştür. Tüm katılcılara genel bilgiler, sigara kullanımları, aile öyküsü, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteleri ile ilgili bir anket formu ve 24 saatlik besin tüketim formu uygulanmıştır. Antropometrik ölçümleri alınmış, vücut analizleri yapılmış, kan basıncı ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Tanısı konmuş hastalık; diyabet ve yüksek tansiyon ile kardiyovasküler risk arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Dietary Factors, Visceral Adiposity Index ( VAI ) and A Body Shape Index (ABSI ) in The Definition of Cardiometabolic Risk in Adult Individuals. In this study, it was aimed to investigate the importance of dietary factors, Visceral Adiposity Index (VAI) and A Body Shape Index (ABSI) in defining cardiometabolic risks in adult subjects. In the study, 224 adult (58 with cardiovascular risk, 166 without cardiovascular risk ) were enrolled between 19 and 65 years who applied to Duygu Medical Center Nutrition and Diet Polyclinic. A questionnaire form and a 24-hours food consumption form were applied to determine the cardiovascular risk factors related to general information, smoking status, family history, nutrition habits and physical activities of all participating participants in the study. Anthropometric measurements of individuals have been obtained, body content analyses have been made, and blood pressure and biochemical parameters have been evaluated. The relationship between diabetes and high blood pressure and cardiovascular risk was statistically significant (p 0.05), with no association with cardiovascular risk factors.