Gebelik oral glukoz tolerans testinde idrar organik asit profilinin belirlenmesi
Determination of urinary organic acid profile during gestational oral glucose tolerance test
- Tez No: 471507
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERTESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) ilk kez gebelikte fark edilen karbonhidrat intoleransının genel adıdır ve hiperglisemi ile karakterize olup gebelikte yapılan oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile tanısı konur. İdrar organik asit profili ile karbonhidrat, yağ ve amino asit metabolizması hakkında bilgi edinilebilir. Bu çalışmada gebelikteki idrar organik asit profilinin gaz kromatografisi kütle spektrometresi tayini ile hem gebelikteki, hem OGTT sırasındaki metabolizma değişiklikleri hem de sağlıklı ve GDM'li gebeler arasındaki idrar organik asit profil farklılığını araştırmak amaçlandı. Gebe olmayanlar ve gebeler arasında açlık idrar organik asitleri anlamlı farklı bulundu. OGTT başlangıç ve son saat arasındaki organik asitlerinde de karbonhidrat metabolizması ara ürünleri ve 2-hidroksiizovalerik asit hem sağlıklı hem GDM'li gebelerde artarken yağ asit metabolizma ara ürünleri azalmış bulundu. Söz konusu ara ürünlerin artışı GDM'li gebelerde sağlıklılara göre daha yüksek oldu. Çalışma sonuçlarına göre gebelikteki metabolizma değişimlerinin idrar organik asit profilini değiştirdiği, sağlıklı ve GDM'li gebeler arasında da farklılıklar olduğu tespit edildi. İleri çalışmalarda metabolizma biyobelirteçlerinin gebelik ve GDM için idrar, serum ve plazmada daha detaylı incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is a general term for carbohydrate intolerance first recognized during pregnancy, characterized by hyperglycemia and diagnosed by an oral glucose tolerance test (OGTT). Urinary organic acid profile can provide insights about carbohydrate, fat and amino acid metabolisms. In this study, we aimed to evaluate the differences of urinary organic acid profile with gas chromatography mass spectrometry between non-pregnant and pregnant women as well as between healthy and diabetic pregnant women during OGTT. We found significant differences of urinary organic acid profile between non-pregnant and pregnant women. Baseline and last hour of OGTT urine analysis showed increased excretion of carbohydrate metabolism intermediates and 2-hydroxyisovaleric acid while decreased excretion of fatty acid metabolism intermediates. Increases in mentioned intermediates were higher in GDM subjects. In conclusion, pregnancy changes the metabolism, and healthy and GDM pregnancies differ in urinary organic acid profile. Future studies are needed for metabolic biomarkers in urine, serum and plasma for pregnancy and GDM.