Sarkoidoz hastalarında kardiyopulmoner tutulumun kardiyopulmoner egzersiz testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiopulmonary exposure in sarcoidosis with cardiopulmonary exercise test
- Tez No: 471518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Sarkoidoz hastalarında kardiyopulmoner egzersiz testinin solunum ve kardiyak semptomları saptamada spirometri, difüzyon testi, 6 dakika yürüme testi ile karşılaştırılmasının retrospektif olarak incelenmesi. Yöntem: NEÜ Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklarına 2006-Ekim 2016 yılları arasında başvuran D86-D86.9 tanı kodlarını alan 36 hastanın dosya ve hastane sisteminde kayıtlı bilgileri referans alınarak klinik, laboratuar, radyolojik, solunum fonksiyon testleri ve kardiyopulmoner egzersiz testi sonuçları incelendi. Bulgular: Hastaların %16,6'sı erkek, %83,3'ü kadındı. Çalışmamızda halsizlik en sık yakınma iken bunu sırasıyla artralji, dispne ve öksürük izlemekte idi. KPET öncesi çekilen akciğer grafilerine bakıldığında hastalarımızın %36,1'i evre 0, %27,8'i evre 1, %30,4'ü evre 2 ve %5,6'sı evre 4 olduğu ve evre 3 hastamızın olmadığı görüldü. Çalışmamızda en sık cilt tutulumu ikinci sıklıkta ise kalp tutulumu olduğu gözlenmiştir. Tanı için en sık kullanılan yöntem mediastinoskopi iken ikinci sıklıkta EBUS olduğu görüldü. 6 hastada %FVC < 80 ve 5 hastada ise %FEV1 < 80' in altında idi. Difüzyon testinde ise 10 hastada DLCO değeri beklenene göre düşük, 7 hastada DLCO/VA oranı 80'nin altında idi. KPET değerleri ile solunum fonksiyon testi ve difüzyon testi değerleri arasındaki korelasyona bakıldığında VO2 peak ml/min ile FEV1 litre, FVC litre, PEF litre, DLCO ve DLCO/VA değerleri arasında, VO2 peak ml/min/kg ile FEV1 litre ve FVC litre arasında düşük pozitif korelasyon olduğu görüldü. Dispnesi olan ve olmayan hastalar arasında VO2/Kg(ml/min/kg) peak değeri istatistiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Parankim tutulumu olan ve olmayan, kardiyak tutulumu olan ve olmayan hastalara baktığımızda yine VO2 peak (ml/min) (ml/min/kg), VO2/HR peak (ml/bpm), PetCO2 peak (mmHg) değerlerindeki düşüş belirgindi. KPET'in hiçbir değeri ile 6 dakika yürüme mesafesi arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Fakat kardiyak tutulumu olup parankim tutulumu olmayan 5 hasta incelendiğinde 6 dakika yürüme mesafesi azaldıkça VO2 ml/min peak ve VO2/HR (ml/bpm) peak değerlerinde düşme olduğu görüldü. Sonuç: Bu çalışma, sarkoidoz olgularında KPET'in parankimal ve / veya kardiyak tutulumu saptamada tanı değeri yüksek, noninvazif ve ucuz bir yöntem olarak ümit verici bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca çalışma sonuçlarımız difüzyon kapasitesi ölçümünün de bu hastalarda parankimal hastalığı saptamada diğer SFT parametrelerine göre daha üstün olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective evaluation of cardiopulmonary exercise test in patients with sarcoidosis compared with spirometry, diffusion test, 6-min walk test to detect respiratory and cardiac symptoms. Materials and Methods: Clinical, laboratory, radiological, pulmonary function tests and cardiopulmonary exercise test results were examined with reference to the files and records of the hospital system of 36 patients who had received the D86-D86.9 diagnostic codes from 2006- October 2016 for the Chest Diseases of the NEÜ Meram Medical Faculty. Results: 16,6% of the patients were male and 83,3% were female. Fatigue was the most common complaint in our study, followed by arthralgia, dyspnea and cough, respectively. 36.1% of our patients had grade 0, 27.8% had stage 1, 30.4% had stage 2, 5.6% had stage 4, and no stage 3 patient was seen in the chest radiographs taken before CPET. In our study, it was observed that skin involvement was the most frequent and heart involvement was the second most frequent. The most commonly used method for diagnosis was mediastinoscopy and EBUS was the second most frequent diagnosis. 6 patients had FVC