Sarkoidoz hastalarında COVİD-19 aşı etkinliği
COVİD-19 vaccine efficacy in sarcoidos patients
  1. Tez No: 822586
  2. Yazar: MERVE DİLŞAD ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH GÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkoidoz hastalarında hümoral ve hücresel immünitenin rolü tam olarak açık olmasa da hümoral immünitede defekt olabileceği gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu da sarkoidoz hastalarının hümoral bağışıklık sisteminin aşılara karşı zayıf tepki verebileceği yönündeki şüpheleri artırmıştır. Sarkoidoz hastalarında da koronavirüs enfeksiyonunun seyri ve Covid-19 aşılarının sarkoidozda güvenlik ve etkinlikleri net olarak bilinmemektedir. Çalışmanın primer amacı, akciğer sarkoidozu tanısı alan hastaların Covid-19 aşı antikor düzeyini sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Sekonder amaç ise sarkoidoz hastalarında antikor düzeyine etki eden parametreleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli gözlemsel- kesitsel bir çalışma olarak dizayn edildi. 28 sarkoidoz hastası ve 28 sağlıklı birey dahil edildi. Demografik veriler, covid aşı tarihleri ve hangi tip aşıyı olduğu kaydedildi. Sarkoidoz hastalarında laboratuvar verileri, radyoloji ve hastalığa ait veriler kaydedildi. Hastaların ikinci doz covid-19 aşısından sonra Covid l9 Spike proteine karşı gelişmiş lgM ve IgG düzeyleri bakıldı. Veriler ki-kare testi, student-t testi, Mann- Whitney U testi ve Speraman korelasyon testi ile analiz edildi. Bulgular: Sarkoidoz hastaları ve sağlıklı grup arasındaki antikor düzeyi istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0.652). Aşı tipinin, komorbidite varlığının ve sigara içiminin antikor düzeylerine etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although the role of humoral and cellular immunity in sarcoidosis patients is not completely clear, there are studies showing that there may be defects in humoral immunity. This has increased suspicions that the humoral immune system of sarcoidosis patients may react poorly to vaccines. The course of coronavirus infection in sarcoidosis patients and the safety and efficacy of COVID-19 vaccines in sarcoidosis are not clearly known. The primary aim of the study was to compare the COVID-19 vaccine antibody levels of patients diagnosed with pulmonary sarcoidosis with healthy individuals. The secondary aim was to determine the parameters affecting the antibody level in sarcoidosis patients. Method: Our study was designed as a single-center observational cross-sectional study. 28 sarcoidosis patients and 28 healthy individuals were included. Demographic data, covid vaccination dates and type of vaccine were recorded. Laboratory data, radiological and disease-related data were recorded in sarcoidosis patients. After the second dose of covid-19 vaccine, lgM and IgG levels developed against Covid l9 Spike protein were analysed. Data were analysed by chi-square test, student-t test, Mann-Whitney U test and Speraman correlation test. Results: There was no statistically significant difference in antibody levels between sarcoidosis patients and the healthy group. ( p=0.652) Vaccine type, presence of comorbidity and smoking had no effect on antibody levels. The presence of female gender (p=0.00), advanced disease stage (p=0.01), and receiving treatment (p=0.02) were found to significantly increase antibody levels. There was a statistically significant positive correlation between blood hemoglobin and antibody level (p=0,02) and a statistically significant negative correlation between blood lymphocyte level and antibody level (p=0,034). Conclusion: In conclusion, our study is the first study showing the efficacy of covid 19 vaccine in sarcoidosis patients compared to healthy controls. In our study, it has been shown that sarcoidosis patients have an adequate antibody response to covid 19 vaccine just like healthy controls